Błonnik, czyli szybka droga do schudnięcia

Błonnik, czyli szybka droga do schudnięcia

Chcesz schudnąć i być zdrowym? Włącz do diety błonnik. Teraz, dzięki postaci sproszkowanej, jest to bardzo wygodne.

Wygląd? Podstawowy element ludzkiego wizerunku w świecie public relations. Nie dziwne więc, że przejmujemy się kondycją naszej sylwetki. Nadprogramowe kilogramy, zaokrąglone ponad miarę pośladki, odstający brzuch, duże uda – zmora. I co? I odchudzanie. Ale błonnik nie tylko jest skuteczny przy odchudzaniu! Pomaga – na zdrowie! Zobacz!

Biegła, aż dobiegła szczuplejsza, czyli.. do celu!

Zmień styl życia. Ćwicz, zapisz się na aerobic, wdziewaj adidasy i leć! Jedz zdrowo, czyli zadbaj o błonnik, który powinien zostać Twoim nieodłącznym sprzymierzeńcem. Zmień mentalność na prozdrowotną! Ale wiesz, że błonnik nie tylko odchudza?

Błonnik – wygodne panaceum

To mieszanina substancji pochodzenia roślinnego, która swobodnie przechodzi przez system pokarmowy… niestrawiona. Konsekwencje tego procesu są nadzwyczaj korzystne.
Błonnik :

poprawia pracę jelit, dzięki czemu likwiduje zaparcia
ułatwia wydalanie
pomaga stracić na wadze
redukuje poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów
stabilizuje stężenie glukozy i spowalnia tempo produkcji insuliny
usuwa toksyny, złogi metaboliczne
sprzyja budowie mikroflory jelitowej, co przyspiesza regenerację uszkodzonego z różnych powodów nabłonka, co z kolei podnosi odporność.
Zdrowo, komfortowo i… błonnikowo!

Gdzie znajdziesz błonnik? W surowych i suszonych owocach, warzywach, otrębach, płatkach owsianych, ciemnym pieczywie, razowym makaronie, brązowym ryżu, kaszach. Jeśli nie masz czasu biegać po sklepach ze zdrową żywnością, targowiskach, gospodarstwach ekologicznych, by szukać zalecanych produktów, to błonnik w tabletkach to dla Ciebie wygoda i oszczędność czasu. W końcu obecne tempo życia nie pozwala nam się troszczyć o wszystko.

Według ekspertów błonnik w proszku jest skuteczniejszy od tego w tabletkach. Dlaczego? Jest mniej przetworzony, do tego szybciej działa na organizm.

Pij i pęczniej na zdrowie!

Sypki błonnik najwygodniej jeść jako dodatek do zup, sałatek, surówek, jogurtów, kefirów, płatków śniadaniowych, serków, koktajli. Jeśli się odchudzasz, błonnik spożyj 20-30 minut przed posiłkiem, aby zdążył napęcznieć i zmniejszył uczucie głodu.

Przede wszystkim: pij dużo płynów. Bez względu na formę i ilość spożywanego błonnika. Dlaczego? W przeciwnym razie problemy trawienne nasilą się. Wielu internautów rozpisuje się na blogach i forach, że błonnik im nie pomógł, tylko pogorszył sprawę. Zapomnieli o złotej zasadzie: błonnik lubi wodę. Za mało płynów i za wiele błonnika zwiększa też ryzyko chorób jelita grubego. Bierzesz błonnik pierwszy raz? Nie przesadzaj na początku z ilością. Pozwól, żeby układ pokarmowy przyzwyczaił się do błonnika. Pamiętaj, że błonnik jest suplementem, czyli – jak wskazuje nazwa – powinien być dodatkiem do diety. Postaraj się więc dostarczać organizmowi błonnik również z produktów naturalnych, by nie rozleniwić jelit.

Jak często trzeba spożywać błonnik? Informacja ta powinna być podana na opakowaniu.
Popijaj błonnik dużą ilością wody, a pozytywne efekty murowane!