Odzież wełniana: czy warto ją kupować? Zobacz, jak o nią dbać!

Odzież wełniana: czy warto ją kupować? Zobacz, jak o nią dbać!

Odzież wełniana jest uwielbiana szczególnie w okresie jesienno-zimowym, co nie powinno dziwić, ponieważ ubrania wykonane z tej tkaniny uznawane są za jedne z najcieplejszych. Dbają o to, abyśmy nie marzli w najzimniejsze miesiące w roku, ale oprócz tego są nieustannie modne i wyglądają elegancko. Czy warto kupować odzież wełnianą? W jaki sposób o nią dbać? Sprawdź!

Dlaczego warto inwestować w ubrania z wełny?

Najważniejszym powodem, dla którego odzież wełniana jest tak popularna, jest to, że zapewnia skórze doskonałą izolację termiczną. Jest odpowiednia na każdą porę roku. Zimą będzie chroniła przed mrozem, z kolei latem: zminimalizuje oddziaływanie gorącego powietrza. Ubrania z wełny nie należą do najtańszych, ale jest to inwestycja na długie lata.

Nie bez znaczenia jest też to, że wełna, zwłaszcza merynosów świetnie pochłania wilgoć, a co za tym idzie: nawet gdy nasze ubrania będą wilgotne, nie odczujemy tego. Tego typu odzież jest odpowiednia dla każdego, także osób, które regularnie uprawiają sport.

Odzież wełniana jest także przyjemna w dotyku. Włókna wełniane przechodzą obróbkę, dzięki której nie są szorstkie i nie powodują nieprzyjemnego swędzenia skóry. Co ciekawe, przeprowadzono analizy, z których wynika, że włókna alpaki są przyjemniejsze i mają wyższą wytrzymałość na rozciąganie w porównaniu z włóknami merynosa.

To wciąż nie wszystkie zalety ubrań z wełny z alpaki, kaszmiru czy merynosa. Mają one bardzo niską łatwopalność i są ekologiczne. W ich składzie nie znajdziesz poliestru i innych sztucznych włókien. Zdecydowanie warto postawić na bezpieczniejszą alternatywę aniżeli kupować kolejne ubrania z poliestru czy akrylu, które na końcu będą leżały latami na wysypiskach.

Jak dbać o odzież wełnianą, aby jej nie zniszczyć?

Jeśli nie chcesz, aby Twoje ubranie wełniane po praniu okazało się na Ciebie za małe, koniecznie musisz zapoznać się z poradami dotyczącymi prania odzieży wełnianej. Przede wszystkim ważne jest, aby prać ją ręcznie lub wykorzystując program stworzony do tego rodzaju tkanin. Pamiętaj, aby traktować ją delikatnie, nie używać zbyt ciepłej wody i stosować naturalne środki piorące. Znaczenie ma także temperatura – ta nie powinna przekroczyć 30°C. Oprócz tego odradza się wirowanie odzieży i jej wykręcanie po praniu, aby usunąć nadmiar wody. Pamiętaj również, że nie wymaga ona zbyt częstego prania, ponieważ nie absorbuje zapachów, zatem wystarczy, że będziesz ją regularnie wietrzył.