Co zrobić, jeśli padło się ofiarą szantażu?

Co zrobić, jeśli padło się ofiarą szantażu?

Niemal każdy może paść ofiarą szantażu – i nie trzeba być wcale znaną osobistością, aby tak się stało. Wystarczy jedna osoba, która wie zbyt dużo, aby nagle pojawił się problem. Najczęściej spotyka się szantaże dotyczące kwestii obyczajowych, takich jak zdrady czy kompromitujące zdjęcia, natomiast możliwości jest oczywiście wiele. Padnięcie ofiarą szantażysty najczęściej jest zaskoczeniem, stąd też wiele osób szantażowanych nie wie, co właściwie powinno zrobić, aby rozwiązać swój kłopot.

Czy osoba szantażowana powinna wypełniać polecenia szantażysty i przekazywać mu pieniądze, czy też nie jest to dobrym rozwiązaniem? Do kogo należy się zwrócić, aby uzyskać profesjonalną pomoc? Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Czy powinno się dawać szantażyście pieniądze?

Każda sytuacja jest oczywiście inna, natomiast ogółem mówiąc, obecnie wielu ekspertów przyjmuje stanowisko, że nie powinno się przekazywać pieniędzy szantażystom. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy obiektem szantażu są jakieś kompromitujące zdjęcia czy inny materiał dowodowy.

Choćby szantażysta na przykład przy nas usunął zdjęcia czy nagrania ze swojego urządzenia, to przecież równie dobrze może mieć wiele kopii na innych nośnikach czy w chmurze. W praktyce może się to potoczyć w ten sposób, że mimo obietnic przestępcy szantaż się nie skończy i oszust szybko wróci po większą sumę.

Do kogo się zwrócić, jeśli padło się ofiarą szantażu?

Szantaż jest oczywiście nielegalny (grozi za niego do 3 lat pozbawienia wolności), natomiast poleganie na policji, aby skutecznie zgromadziła wszelkie dowody i zidentyfikowała szantażystę (jeśli nie jest nam on znany, a nie zawsze jest) nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Mówiąc inaczej, policja jest oczywiście zobligowana zająć się sprawą i podjąć pewne działania, aby doprowadzić ją do końca, natomiast w praktyce policjanci są bardzo zapracowani i często po prostu nie mają możliwości, aby poświęcić na daną sprawę tyle czasu, ile ona potrzebuje.

Czy to oznacza, że powinniśmy się poddać i wykonywać polecenia szantażysty (na przykład przekazywać mu pieniądze) bądź też pogodzić się z wizją spełnienia się jego gróźb? Oczywiście, że nie.

Jest trzecia opcja, a mianowicie skorzystanie z usług detektywa, o których to więcej można przeczytać pod adresem https://prodetektyw.pl/co-zrobic-w-przypadku-gdy-jestesmy-szantazowani. Jak łatwo się domyślić, prywatny detektyw będzie najprawdopodobniej bardziej skupiony na naszej sprawie niż policjant, a chociaż policja ma teoretycznie większe możliwości w zakresie gromadzenia materiałów dowodowych, to dobrzy detektywi charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.