Jak przygotować rosół – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jak przygotować rosół – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jedną z najpopularniejszych w naszym kraju zup jest rosół. Króluje on na weselach i innych większych imprezach, jako pierwsze danie i wstęp do dalszej uczty. Rosół jest nie tylko smaczny i aromatyczny, ale też bardzo zdrowy. Wywar z kości i warzyw zawiera bardzo dużą dawkę witamin i minerałów nawadniających organizm i wspomagających jego prawidłowe funkcjonowanie. Rosół jest nieoceniony również, jeśli chodzi o urodę, dlatego warto wprowadzić go do swojej diety i jadać regularnie. Zupa zaspokoi zapotrzebowanie ciała na wiele witamin, minerałów i pierwiastków. Odpowiednio przygotowany wywar można jadać na różne sposoby, nie tylko z makaronem. Rosół sprawdza się świetnie nie tylko jako samodzielna przekąska, bywa on też bazą do różnego rodzaju zup i sosów. Mimo że wydaje się, iż rosół jest bardzo prostą potrawą, to łatwo popełnić błąd podczas jego przygotowania, przez co traci on na smaku, aromacie i właściwościach. Znając już właściwą recepturę, można zauważyć, iż rosół tak naprawdę robi się sam. Chcąc uzyskać wywar idealny, warto jednak znać kilka przydatnych trików.

Po pierwsze czas i sposób gotowania!

Jest to jedna z najbardziej istotnych spraw, jeśli chodzi o przygotowanie idealnego rosołu. Największym błędem, jaki popełniają zazwyczaj osoby początkujące w kuchni, jest wrzucanie mięsa do wrzątku,, lub, co gorsza wrzucanie do garnka mięsa i warzyw w tym samym czasie. Prawidłowa kolejność wygląda zupełnie inaczej. Wybrany rodzaj mięsa należy umieścić w garnku i zalać zimną wodą, a następnie umieścić na najmniejszym palniku. Kiedy dojdzie do wrzenia, z powierzchni wody specjalną łyżką usuwa się szumowiny. Mięso należy gotować na malutkim ogniu przez godzinę. Po tym czasie wrzuca się przyprawy i warzywa oraz gotuje przez kolejne 2 godziny.

To właśnie czas gotowania jest największą tajemnicą sukcesu, jeśli chodzi o rosół. Długie gotowanie na małym ogniu pozwala wydobyć wszystko, co najlepsze z mięsa i warzyw oraz sprawia, że rosół jest smaczny, aromatyczny oraz klarowny. Kiedy płyn w trakcie gotowania za bardzo odparuje, jego brak należy uzupełnić wrzątkiem z czajnika. Do gotującego się rosołu nie należy dolewać zimnej wody. Kiedy upłynie wyznaczony czas, rosół należy przecedzić przez durszlak. Mięso od kości można wykorzystać do potrawki lub zmielić i przygotować z niego farsz do pierogów. Warzywa zaś warto drobno pokroić i wrzucić z powrotem do rosołu. Zupa zyska więcej właściwości i smaku, jeśli udekorujemy ją również świeżą pietruszką.

rosół

Sekret drugi – odpowiedni dobór mięsa

Bazą do przygotowania rosołu jest mięso, a właściwie kości. Rosół będzie zdrowy i smaczny wyłącznie wtedy, gdy użyjemy najwyższej jakości mięsa. Jeśli chodzi o jego rodzaj, to panuje tu pełna dowolność. Najlepiej jednak zmieszać dwa rodzaje mięsa, wołowe i drobiowe. Do przygotowania zupy nadaje się również mięso z królika. Optymalną porcją rosołową będzie szponder i mięso z kury, perliczki, indyka lub kaczki. Porcja rosołowa powinna być odmrożona odpowiednio wcześniej. Nie należy gotować rosołu na zamrożonych kościach. Najlepiej kupować mięso od lokalnych rolników, upewniając się wcześniej, czy zwierzęta były hodowane w dobrych warunkach i karmione pełnowartościową paszą.

Przyprawy i opalona cebula

Odpowiednia mieszanka przypraw nada rosołowi niezwykłego aromatu. Do tego rodzaju zupy wykorzystuje się najczęściej liście laurowe oraz ziele angielskie. Rosół staropolski nie może obyć się bez dodatku suszonego lubczyku, czyli naturalnej maggi. Ważnym dodatkiem jest również dobrej jakości sól. Jeśli chodzi o pieprz, to rzadko dodaje się go bezpośrednio do gotującego się rosołu, pieprzem przyprawia się zupę już nalaną do talerza, każdy robi to według własnego uznania. Bardzo istotne jest również właściwe przygotowanie cebuli do rosołu. Przed wrzuceniem do garnka powinna ona zostać przypalona na suchej patelni. Opalona cebula odpowiada nie tylko za smak i aromat, ale też za złocisty kolor rosołu.

Odpowiednia ilość warzyw

Z warzywami nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Zbyt mała ich ilość sprawi, że smak zupy nie będzie pełny. Nadmiar warzyw również nie jest właściwym rozwiązaniem, ponieważ smak i aromat mięsa zostaje wówczas całkowicie zdominowany. W rosole nie może zabraknąć marchewki, która nada mu delikatnej słodyczy. Równie ważny jest korzeń pietruszki oraz selera. Do pełni smaku potrzebna jest również biała część pora oraz oczywiście opalona cebula. Już po zdjęciu rosołu z ognia warto wsypać do niego świeżą natkę pietruszki. Taki zestaw warzyw sprawi, że zupa będzie aromatyczna i pełna smaku oraz wartościowych składników odżywczych.

Sposób podania rosołu

Sposób podania jest bardzo ważny. To właśnie on decyduje o końcowym smaku rosołu. W naszym kraju najpopularniejsze jest jedzenie rosołu z makaronem, jednak w niektórych regionach popularnym dodatkiem są także ziemniaki. Chcąc uzyskać rosół na sposób litewski, warto dodać doi niego kołduny. Wielbiciele kuchni orientalnej z pomocą rosołu mogą przygotować wiele smacznych zup. Z pomocą rosołu przygotować można ramen na kilka sposobów. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie dodatki, takie jak świeży szczypiorek, ugotowane jajko, makaron ryżowy lub sojowy oraz inne produkty popularne w kuchni orientalnej. Rosół może stać się również bazą do zup kuchni rodzimej. Odpowiednie dodatki pomogą przekształcić aromatyczny wywar z mięsa i warzyw w smaczną pomidorówkę, zupę ogórkową, czy krupnik.

Właściwości rosołu

Wiadomo już, jak przygotować rosół idealny. Pora teraz przyjrzeć się bliżej jego właściwościom. Zupy to bardzo zdrowe posiłki, a rosół zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan pod względem zawartości składników odżywczych. Wywar bywa nazywany najzdrowszą zupą świata, nie bez powodu! Przypisuje mu się właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające. Regularne jedzenie rosołu może mieć bardzo pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Zupa podawana podczas przeziębienia wzmacnia organizm i pozwala mu szybciej uporać się z uciążliwymi objawami, takimi jak gorączka, katar i kaszel. Rosół zalecany jest również rekonwalescentom. Zupa ta bywa również jednym z najpopularniejszych sposobów na syndrom dnia następnego, czyli regeneruje organizm po zakrapianej imprezie. Wysoka zawartość kolagenu w rosole pomaga zadbać o zdrowe stawy, ponadto może też opóźniać starzenie się skóry i poprawić jej stan. Wprowadzenie rosołu do codziennego menu wspiera zachowanie zdrowia i młodego wyglądu na dłużej.

Sposoby na zbyt tłusty rosół

Wiele osób rezygnuje z regularnego rosołu z obawy przed wysoką kalorycznością zupy. Niekiedy zbyt tłusty rosół może też wywoływać mdłości i inne dokuczliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Istnieje jednak sposób na to, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu z zupy. Osoby, które po rosole czują się źle, mogą skorzystać z tego triku, by móc znów cieszyć się smakiem i aromatem zdrowego wywaru z mięsa i warzyw. Rosół po ugotowaniu wystarczy wystudzić, a następnie naczynie z nim wstawić do lodówki. Po upływie kilkunastu godzin na powierzchni płynu pojawi się warstewka tłuszczu, którą należy zebrać łyżką. Pozbycie się tej warstwy sprawi, że rosół nie będzie już tłusty, stanie się za to lekkostrawnym posiłkiem, idealnym nawet dla osób, które nie tolerują tłuszczu zwierzęcego.

Sposoby na wykorzystanie mięsa i warzyw z rosołu

Jeśli zależy nam na tym, by po przygotowaniu rosołu nic się nie zmarnowało, wartko maksymalnie wykorzystać mięso i warzywa. Istnieje na to kilka sposobów, jednym z nich jest aromatyczna potrawka. Kawałki mięsa i drobno posiekane warzywa wraz z chochelką samego wywaru wystarczy podgotować, odpowiednio przyprawić, a następnie zagęścić mąką i zabielić śmietaną. Taką potrawkę podaje się w towarzystwie tłuczonych ziemniaków, ryżu lub kaszy. Innym sposobem jest zmielenie oddzielonego od kości mięsa i wykorzystanie go do przygotowania pierogów. Same warzywa mogą stać się bazą do stworzenia sytej, smacznej i zdrowej sałatki jarzynowej. Wielbiciele mięsnych galaret mogą kawałki mięsa i warzyw umieścić w małych naczyniach, a następnie zalać rosołem z dodatkiem żelatyny i odstawić do stężenia. Sposobów na wykorzystanie pozostałości po rosole jest bardzo dużo, warzyw i mięsa wcale nie trzeba wyrzucać, wystarczy odrobina kreatywności, by wyczarować z nich różnego typu posiłki.

Najprostsza zupa na bazie rosołu

Kiedy brakuje nam pomysłu na poniedziałkowy obiad, warto wykorzystać pozostały po niedzieli rosół. Wystarczy zaledwie 500 ml wywaru, by wyczarować błyskawiczną zupę pomidorową. Do rosołu należy dodać drobno pokrojoną marchewkę oraz cebulę. Jeśli zależy nam na uzyskaniu większej ilości zupy, wystarczy dolać odpowiednią ilość wrzątku. Do naczynia z zupą należy dodać pokrojone pomidory z puszki wraz z zalewą oraz odpowiednią porcję ryżu lub makaronu. Całość gotować do miękkości warzyw, następnie do zupy dodać 2 łyżki przecieru pomidorowego. Kiedy smaki sie połączą, a wszystkie składniki uzyskają odpowiednią miękkość, potrawę należy przyprawić do smaku solą i pieprzem oraz zabielić śmietaną. Tym sposobem rosół błyskawicznie przeistacza się w smaczną zupę, przy której się nie napracujemy.

rosół

Najpopularniejsze błędy podczas gotowania rosołu

Błędy przy gotowaniu rosołu popełniają zazwyczaj osoby początkujące w kuchni. Z czasem nabiera się wiedzy i doświadczenia, a rosół staje się taki, jak powinien, czyli aromatyczny, klarowny i złocisty. Do najpopularniejszych błędów należą:

  • zbyt krótki czas gotowania
  • nadmiar warzyw
  • brak odpowiednich przypraw
  • zalewanie porcji rosołowej wrzątkiem
  • nieusuwanie szumowin z powierzchni rosołu
  • dodanie nieopalonej cebuli
  • uzupełnianie odparowanego płyny zimną wodą
  • używanie zbyt dużej ilości gotowych przypraw o składzie pełnym szkodliwej chemii

Rosół nie jest zbyt wymagającym daniem, mimo że gotuje się go długo, to nie wymaga on dużych nakładów pracy. Popełnienie któregoś z wyżej wymienionych błędów może jednak zniekształcić smak i aromat wywaru oraz pozbawić go właściwości odżywczych. Kiedy już nauczymy się przygotowywać rosół idealny, warto jadać go przynajmniej raz w tygodniu.