Znaczenie w wody dla zdrowia kobiet w ciąży

Znaczenie w wody dla zdrowia kobiet w ciąży

Chyba najbardziej wyjątkowym okresem w życiu kobiety jest ciąża. Jest to nie tylko ekscytujący czas, ale też okres poważnych zmian, jakie zachodzą w organizmie. W tym czasie kobieta musi zabrać nie tylko o siebie, ale i o swoje dziecko, dlatego musi niezwykle uważać na to, co je i pije. Oczywiście zdrowie stawiamy na pierwszym miejscu, jednak wiele młodych mam martwi się również o to, jak będzie wyglądało ich ciało po urodzeniu dziecka.

Nawodnienie na początku ciąży: zadbaj o urodę

Aby zachować młody wygląd i jędrną skórę należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu już od samego początku ciąży. Przeciętny dorosły człowiek powinien przyjmować dziennie od dwóch i pół do trzech litrów wody, w przypadku kobiet w ciąży ilość pitej wody powinna wzrosnąć o około pół litra. Tak więc jeżeli piłaś dziennie dwa i pół litra wody, w czasie ciąży powinnaś pić około trzech litrów. Odpowiednie nawodnienie jest ważne zarówno dla zdrowia jak i dla urody. Dzięki zachowaniu równowagi wodnej w organizmie unikniesz, lub przynajmniej w większej części zniwelujesz, nieprzyjemności takie jak rozstępy, których, jeżeli już się pojawią, bardzo trudno jest się pozbyć, a dzięki nawilżeniu twoja skóra pozostanie jędrna i nawet po ciąży nie stanie się przesadnie wiotka.

Pamiętaj o wodzie: zdrowie w płynie

Uzupełniając na bieżąco płyny wypłukujesz również toksyny z organizmu, które mogłyby zagrażać tobie i twojemu dziecku. Oczywiście należy się liczyć z tym, że woda, tak, jak każdy inny płyn, jest moczopędna, więc częstsze wizyty w toalecie są nieuniknione. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu na początku ciąży będziesz mieć więcej energii, a dokuczliwe zjawiska typowe dla ciąży takie jak mdłości i zgaga czy zaparcia będą się pojawiały dużo rzadziej. Woda jest też niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju płodu, ponieważ to właśnie w wodach płodowych rozwija się twoje dziecko.

Podczas ciąży w żadnym przypadku nie należy dopuścić do odwodnienia, ponieważ może ono prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka oraz do przedwczesnego porodu. Częstą przypadłością dotykającą kobiety w ciąży jest również obrzęk dłoni i stóp, zwroty głowy czy też brak energii. Nieprzyjemne dolegliwości również można ograniczyć lub całkiem wyeliminować zapewniając swojemu organizmowi odpowiednie nawodnienie. Kobiety na początku ciąży powinny pić niegazowaną wodę  bogatą jony wapnia, który wspomaga rozwój płodu. Uzupełnienie równowagi wodnej i mineralnej organizmu również pozytywnie wpływa na tak częste, zwłaszcza na początku ciąży, wahania nastroju, bóle kręgosłupa i skurcze mięśni.