Dieta Dukana a uprawianie sportu

Dieta Dukana a uprawianie sportu

Ciągle słyszymy, że do odchudzania konieczne jest uprawianie sportu, ciągłe ćwiczenia wspomagające organizm w walce z nadmiarem tłuszczu. W przypadku diety Dukana sprawa wygląda nieco inaczej ze względu na szybką utratę masy ciała i duże obciążenie dla organizmu. Warto, zatem dokładniej przyjrzeć się tej charakterystycznej diecie, jaką jest dieta Dukana i sprawdzić czy wysiłek fizyczny jest konieczny i czy jest dobrym rozwiązaniem.

Doktor Pierre Dukan- twórca magicznej diety uważa, że w pierwszym etapie diety, czyli w fazie uderzeniowej nie powinno się obciążać organizmu dużym wysiłkiem fizycznym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób bardzo otyłych, dla których duży wysiłek fizyczny jest sporym wyzwaniem, a samo stosowanie diety bardzo obciąża zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Dlatego w pierwszej fazie Dukan odradza uprawianie sportów wymagających dużej aktywności. W etapie stabilizacji aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana. W związku z faktem, iż osoby o dużej nadwadze nie lubią uprawiać sportów ani też męczyć się podczas żmudnych ćwiczeń doktor Dukan zaleca trzy formy aktywności fizycznej. Są to chodzenie po schodach, wybieranie pozycji stojącej oraz użyteczny marsz. Wydaje się banalne i takie jest w rzeczywistości, ponieważ do wykonania tych prostych czynności fizycznych nie potrzebujemy zbędnych przygotowań ani też wolnego czasu.

Wchodzić po schodach możemy w każdej nadarzającej się ku temu okazji. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, ponieważ przyspiesza tętno, które chroni przed zawałem serca. Stanie w pozycji pionowej zapewnia równe rozłożenie masy ciała i przyczynia się do spalania nadmiernych kalorii. Marsz, który jest użyteczny polega na tym, że nie wybieramy się na zwykły spacer, ale idziemy gdzieś w konkretnym celu np. po zakupy czy do banku. Zapominamy o samochodzie i idziemy na pieszo. To doskonała recepta na szczupłą sylwetkę. Biorąc pod uwagę ile potrafilibyśmy znaleźć wymówek, aby nie iść na zwykły spacer np. zła pogoda, brak czasu itd. W tym przypadku nie mamy jak się wykręcić od maszerowania.

Te trzy form aktywności fizycznej w powiązaniu ze stosowaniem wskazówek zalecanych w diecie Dukana spowodują, że utrzymanie odpowiedniej masy ciała nie będzie stanowić nadmiernego wysiłku z naszej strony. Proste przepisy w diecie Dukana, białkowe czwartki oraz zalecane ćwiczenia podczas codziennych obowiązków stanowią solidną podstawę do tego, aby nie mieć w przyszłości już żądnych kłopotów z nadwagą.