Wszystko co powieneś wiedzieć o higienie jamy ustnej

Wszystko co powieneś wiedzieć o higienie jamy ustnej

Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne, przynosi efekty w postaci zdrowych zębów i dziąseł oraz ust o pięknym wyglądzie i zapachu. Wykonywanie każdego dnia prostych czynności przyniesie efekty zdrowotne jak również estetyczne. Na czym więc polega właściwa higiena jamy ustnej?

Pierwszym i najważniejszym elementem dbania o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. Powinniśmy tę czynność wykonywać dwa razy dziennie przy użyciu szczoteczki o miękkim lub średnim włosiu. Właściwe szczotkowanie zębów jest niezbędne, aby zapobiec próchnicy zębów i chorobom przyzębia. Szczotkując zęby usuwamy z ich powierzchni płytkę bakteryjną, miękkie naloty i resztki pokarmowe.

Jak wybrać właściwy rodzaj szczoteczki? Różnią się one twardością włosia, kształtem rękojeści czy też sposobem ścięcia włosia na części pracującej szczoteczki. Najlepiej, gdy rodzaj szczoteczki zaleci nam lekarz stomatolog. Jest to, bowiem zależne od stanu naszych zębów i dziąseł. Część pracująca szczoteczki powinna mieć długość od 2,5 cm do 3 cm i szerokość do 1,2 cm. Pozwala to na łatwy dostęp do szczelin międzyzębowych. Oczywistą rzeczą jest, że każdy powinien posiadać własną szczoteczkę do zębów, którą powinno się wymieniać co 2-3 miesiące. Nowa szczoteczka powinna być zdezynfekowana, umyta w gorącej wodzie i zanurzona na około 24 godziny w wodzie utlenionej.

Kolejną ważną sprawą jest technika mycia zębów. Dla młodzieży i dorosłych ze zdrowymi zębami zalecana jest technika roll. Polega ona na wykonywaniu ruchów obrotowych i wymiatających. Trzeba je powtarzać kilkakrotnie na tej samej powierzchni. Zęby boczne powinno się czyścić metodą poziomą, natomiast zęby przednie metodą pionową.

Co ważne, szczotkować powinno się nie tylko same zęby. Oprócz nich, trzeba także umyć język. Jest to, bowiem główne siedlisko drobnoustrojów i bakterii. Często zdarza się, że język jest pokryty nalotem i może przez to rozsiewać bakterie po całej jamie ustnej. Język można czyścić szczoteczka, która na grzbiecie ma do tego specjalne wypustki. Można to robić także przy pomocy specjalnej skrobaczki do języka. Bardzo mało osób pamięta o czyszczeniu języka. Niewystarczające jest samo mycie zębów lub płukanie jamy ustnej.

Na języku z upływem czasu rozpoczynają się procesy gnilne, co jest przyczyna występowania nieświeżego oddechu. Dentyści zalecają czyszczenie języka i płukanie jamy ustnej, jednak to może nie wystarczyć. Samo czyszczenie nie przynosi efektów, również dlatego, że jest bardzo nieprzyjemne, powoduje naturalny odruch wymiotny. Bardzo ważne jest oczyszczenie tylniej części języka, a niestety nie docierają tam płukanki. To urządzenie bardzo dokładnie czyści cała powierzchnię języka, dodatkowo może także wyczyścić dziąsła poprawiając ogólny stan jamy ustnej.

Decydująca rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej ma ponadto pasta do zębów. W drogeriach mamy ogromny wybór past do zębów. Przy zakupie powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Pasta do zębów powinna spełniać kilka ważnych funkcji. Powinna oczyszczać zęby z osadów i złogów, dzięki swoim składnikom zwiększać odporność zębów na próchnicę, wywierać korzystny wpływ na dziąsła, przeciwdziałać odkładaniu się miękkich oraz twardych złogów i kamieni nazębnych oraz mieć przyjemny smak i zapach. W skład past do zębów powinny wchodzić składniki ścierne i polerujące, pieniące, zapobiegające wysychaniu, substancje biologicznie czynne, środki wybielające, smakowo – zapachowe oraz fluor, który jest najważniejszą substancją, jeżeli chodzi o zapobieganie powstawania próchnicy. Należy zwracać uwagę właśnie na zawartość fluoru w paście do zębów. Pasta przeznaczona dla dzieci nie może zawierać więcej niż 600 ppm fluoru. Dzieci nie potrafią dobrze płukać jamy ustnej, w związku z czym mogłoby dojść do połknięcia szkodliwej dawki fluoru. Ponadto dzieciom nie powinno się podawać do używania past o owocowych, czy innych przypominających jedzenie smakach, gdyż może to powodować połykanie. Pasta dla dorosłych powinna zawierać minimum 1000 ppm fluoru, gdyż tylko taka dawka wykazuje działanie przeciwpróchnicze. Przy problemach z krwawiącymi dziąsłami powinno się używać specjalnych past, zawierających składniki ziołowe, które mają działanie przeciwbakteryjne, łagodzące stany zapalne. Na rynku dostępnych jest także mnóstwo past wybielających, które mogą doprowadzić do rozjaśnienia koloru zębów o jeden czy dwa tony. Nie powinniśmy jednak oczekiwać zbyt dużych efektów, takie mogą przynieść jedynie zabiegi wybielające wykonane w gabinecie stomatologicznym.

Kolejnym niezbędnym krokiem do zachowania właściwej higieny jamy ustnej jest nitkowanie zębów. To jedyny sposób na pozbycie się resztek pokarmowych oraz osadu z przestrzeni międzyzebowych i powierzchni stycznych zębów. Nitka nawija się na palce i około dwudziestocentymetrowym odcinkiem nitkuje się zęby. Ruchem piłującym wprowadzamy nitkę pomiędzy zęby. Należy wykonywać pionowe ruchy tak, aby nie uszkodzić dziąsła. Dlatego właśnie lepsze są nitki woskowane, które nie uszkadzają dziąseł.