Jak sobie radzić z agresją u dzieci?

Jak sobie radzić z agresją u dzieci?

Trudne zachowania u dzieci pojawiają się już w wieku przedszkolnym. Coraz więcej dzieci zaczyna zachowywać się agresywnie, nie tylko w stosunku do kolegów i koleżanek, ale również rodziców czy rodzeństwa. Wydawać by się mogło, że agresywne zachowania dzieci w wieku przedszkolnym nie są groźne, jednak rodzice radzą, aby interweniować najwcześniej jak to możliwe.

Trudne zachowania bez wyciągniętych konsekwencji mogą być fatalne w skutkach w przyszłości. Jeżeli rodzice nie będą interesować się trudnymi i agresywnymi zachowaniami u dzieci, może okazać się, że z wiekiem problemy będą narastać. Rodzice radzą, aby przed wyciąganiem konsekwencji zbadać skąd biorą się trudne zachowania. Poznanie prawdziwych przyczyn występowania problemów może pomóc znaleźć dobre rozwiązanie i sprawić, że dziecko zacznie zachowywać się grzecznie i według przyjętych norm. Co radzą rodzice, aby pomóc dziecku agresywnemu w przedszkolu?

Agresja w młodym wieku

Dziecko agresywne w przedszkolu to najczęściej maluch, który nie wie jak wyrazić swoją złość. Agresja u dziecka najczęściej jest agresją fizyczną, jednak coraz częściej sporym problemem jest także agresja słowna, która ma na celu zranienie kolegów lub rodziców. Należy pamiętać, że złość, tak jak i inne emocje, są naturalne i każdy, również dziecko ma do nich prawo. Jeśli jednak złość czy frustracja przemienia się w zachowania agresywne, należy znaleźć inny sposób na jej uwolnienie. Dziecko agresywne w przedszkolu to problem, z którym borykają się nie tylko rodzice, ale również opiekunki w przedszkolu i rodzice innych maluchów. Analizując zachowanie dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich konkretnie sytuacjach dziecko zachowuje się agresywnie. Być może jakieś zachowanie lub sytuacja, powoduje w nim zbyt wiele emocji, które wyładowuje gniewem i agresją. Należy pamiętać, że dziecko agresywne w przedszkolu może również reagować na nadmierny stres lub złą sytuację w domu.

Rodzice radzą

Czasem najlepszym doradcą, przed pójściem do specjalisty, są inni rodzice, którzy zmierzyli się już z trudnymi zachowaniami dziecka. Nie wolno zapominać, że dziecko agresywne w przedszkolu, nie może spotkać się z agresją ze strony dorosłego. Jeżeli zezłoszczone dziecko otrzyma od dorosłego agresywny komunikat, problem nie zniknie, a przedszkolak nauczy się, że agresja jest naturalną reakcją. Skoro dorośli tak się zachowują, ono też może. Rodzice radzą także, aby uczyć dziecko nazywania swoich emocji, zwłaszcza podczas spokojnej zabawy czy momentu rozluźnienia. Należy uczyć malucha, że istnieje wiele odmian emocji. Wtedy w przypływie złości, będzie łatwiej zapanować nad maluchem i szybciej go uspokoić. Rodzice radzą, aby wyjaśnić dziecku, że złość, gniew, stres czy frustracja to uczucia, które przychodzą naturalnie, jednak są inne sposoby radzenia sobie z nimi.

Dziecko agresywne w przedszkolu wywiera negatywny wpływ również na swoich kolegów. Być może maluch nauczył się niewłaściwych zachowań od innych lub agresją reaguje na strach. Jeżeli sytuacja w domu jest właściwa, warto przyjrzeć się mocniej otoczeniu. Jednak najważniejsze to rozmawiać z dzieckiem bez emocji i oceniania, tak aby poznać źródło problemu.