Masa solna niezastąpiona zabawa dla dzieciaków

Masa solna niezastąpiona zabawa dla dzieciaków

Jak co roku i tym razem w naszym domu tradycji stało się za dość. Na warsztat poszła masa solna. Najbardziej znana i powszechnie lubiana masa do lepienie figurek. Wykorzystywana w domu, w szkole, na warsztatach. Taka, która zrobisz ot tak po prostu ze składników, które znajdą się w każdej kuchni.

Klasyczny przepis na masę solną suszoną w piekarniku
2 porcje mąki
1 porcja soli
1 porcja wody

Masę z tego przepisu robi się prosto. Masa solna dobrze się klei i nie wysycha w trakcie wykonywania figurek. Gotowe prace trzeba wypiekać w piekarniku przez około godzinę w 160 stopniach. Niestety trudno określić jednoznacznie temperaturę i czas wypiekania bo każdy piekarnik jest nieco inny. Jednak jeśli zauważysz, że Twoje wypiekane prace zaczynają się rumienić to zdecydowanie czas, aby je wyciągnąć z piekarnika.

Przepis na masę solną bez wypiekania
2 porcje mąki
1 porcja soli
1 porcja wody
3 łyżki kleju do tapet
2 łyżki oleju

Masa solna robiona według tego przepisu nie wymaga wypiekania, wyschnie na wolnym powietrzu. Potrwa to co prawda około 2 tygodni, ale nie ma tutaj ryzyka, że w trakcie wypiekania elementy się odkształcą albo przypalą.

Osobiście lubię ten drugi przepis. Naszych figurek nie wypalam, tylko same schną. Czasem troszkę im pomagam kładąc na kaloryferze. Drobne prace jak serduszka, sowy, gwiazdki schną w dwa dni. Anioły schną tydzień, tego niestety nie przeskoczysz 🙂

Po co Ci przepis na masę solną, skoro podałam Ci już przepisy na masy lepsze od tej?

Już odpowiadam. Przepis na masę solną musisz znać, żebyś mogła zrobić masę plastyczną ze składników, które zawsze masz pod ręką, bez konieczności wychodzenia do sklepu. Żebyś zawsze miała sposób na zmienienie nudnego grudniowego popołudnia w wieczór pełen śmiechu i radosnej zabawy.

Kiedy masa solna jest niezastąpiona?

Zawsze wtedy, kiedy nie masz składników ani czasu na mieszanie bardziej skomplikowanych mas plastycznych.
Gdy skończy Ci się plastelina, ciastolina a nie masz pomysłu na inne zabawy manualne z dzieckiem.
Kiedy chcesz zając większą gromadkę dzieci, czy to na urodzinach Twojego dziecka czy na warsztatach plastycznych. Masa solna jest najtańsza, więc możesz jej zrobić na prawdę dużo za grosze.
Kiedy chcesz zrobić figurki złożone z wielu elementów ale nie chcesz używać kleju. Elementy z masy solnej łączysz podczas lepienia lekko zwilżając ciasto wodą. Nie używasz żadnego kleju.

Jak zrobić gładką masę solną bez widocznych drobinek soli?

Wiele razy przygotowywałam masę solną a lepienie z niej świątecznych aniołów to rodzinna tradycja. Z czasem zaczęłam dążyć do tego, żeby drobinki soli były jak najmniej widoczne w wysuszonych aniołach, a masa była jak najbardziej gładka w czasie wyrabiania. Doszłam do wniosku, że kluczowa jest kolejność łączenia składników. Zatem najpierw w gorącej wodzie rozpuszczam sól. Dokładnie mieszam, czasami, jeśli mi się nie spieszy odstawiam nawet na chwilę. Potem do ciepłej wody z solą dodaję klej do tapet. Również dokładnie mieszam. Następnie dosypuję mąkę. Jeśli masa wydaje się zdecydowanie za gesta dolewam gorącej wody, jeśli jest za rzadka dosypuję więcej mąki. Na koniec zagniatam dłońmi zwilżonymi olejem. W zależności od konsystencji podsypuję mąką. Ugniatam, aby masa była gładka, aksamitna w dotyku i zbijam całość w kulkę. Tak właśnie przygotowuję nasza masę solną.