Co można zabrać ze sobą do więzienia?

Zwiedzamy Opole

Gdy uprawomocni się wyrok pierwszej bądź też drugiej instancji, możesz być pewien, że wkrótce otrzymasz bilet do więzienia. Na ogół dzieje się to po miesiącu lub najdalej po dwóch miesiącach. Na dzień dzisiejszy bilety otrzymało pomad 38 tys. osób z zaproszenia skorzystało zaledwie niespełna 5 tysięcy osób. Reszta czeka na darmową podwózkę Blue Taxi, po mnie również musiała się fatygować ta korporacja. W więzieniu każdą sprawę załatwia się na pisemna prośbę, na załatwienie której czeka się czasami tydzień lub dwa. Aby zaoszczędzić ci tego podam kilka rad po których lepiej i szybciej ogarniesz się w pudle.

Co ze sobą zabrać? A co zostawić w domu? Weź ze sobą koniecznie dowód osobisty i z dokumentów to w zasadzie wystarczy. Prawo jazdy, paszport, dowód rejestracyjny zostaw w domu ( no chyba, że nie ufasz swojej drugiej połówce, wtedy bezpieczniej będzie zdeponować wszystko w depozycie). Jeżeli chorujesz weź koniecznie kserokopie dokumentacji medycznej, recepty, zapas leków na pierwsze dni, służba zdrowia jest tu na marnym poziomie. Warto zabrać ze sobą czajnik o mocy do 1000 W plus grzałkę elektryczną do 500 W. Trafia się często na celę co nie posiadają nawet tego, a na przejściówce to norma. Telefonu komórkowego ze sobą nie zabieraj bo i tak trafi do depozytu.

Dzwoni się tu z automatów telefonicznych. Karty czipowe z Telekomunikacji Polskiej wychodzą bardzo drogo, więc zaopatrz się karty typu Telegrosik, Do Gadania, Z-tele itp. Telewizor koniecznie z funkcją ręcznego sterowania. Na zamku nie dostaniesz pilota. Telewizory kineskopowe do 15 cali, płaskie LCD do 17 cali. W niektórych kryminałach można do 19, ale bezpieczniej wziąć 17. Radioodtwarzacz CD też możesz ze sobą zabrać, tylko nie jakiś monstrualnych rozmiarów.

Kasa. Co tu dużo radzić, weź ze sobą tyle ile będziesz mógł zabrać ( ale, zostaw coś rodzinie ). Zabiorą ci ją oczywiście, ale będziesz mógł wykorzystać na zakupy w kantynie w ciągu 2 dni od wjazdu na bazę, zakupy są 3 razy w miesiącu. Część pieniędzy zostanie zdeponowana na tzw ,,żelaznej kasie”. Potrąca się połowę wpływów lecz nie więcej niż 152,33 zł miesięcznie, czyli dla przykładu bierzesz ze sobą 300 zł to 150 zł (połowa) trafia na żelazną a 150 pozostaje do twojej dyspozycji. zabierasz ze sobą 600 zł , 152,33 zł trafia na żelazną , reszta 447,67 zostaje do dyspozycji.

Kasa żelazna zapełnia się w momencie, gdy masz zabezpieczoną jedną średnią pensję, obecnie to 3823,33 zł. Jeszcze jedna ważna informacja, jeżeli odnajdzie cię w pudle komornik to pamiętaj 10 % średniej pensji jest wolne od zajęć komorniczych. 382,33 zł tyle mogą Ci wpłacać krewni i znajomi miesięcznie, powyżej tej kwoty wszystko trafia w ręce komornika. Najwyższą kwotę którą komornik zawinął ziomkowi spod celi to ponad 16 tys. zł. trochę się wkurwił, ale mógł się upewnić, że mu na konto wsiadł zielony.

Możesz też zabrać ze sobą trochę jedzenia z domu, ale nie w szklanych, ani w metalowych opakowaniach. Im więcej tym lepiej, jeśli chce ci się dźwigać. O szczoteczce, paście do zębów i innych środkach higienicznych nie będę pisał. Skarpety, bielizna bez limitu. Spodnie, buty po 1 parze, koszulka z krótkim rękawem 2 szt., z długim rękawem 1 sztuka, dres komplet bez kaptura, kurtka tez jedna. I to w zasadzie z większego wszystko. Jeżeli przytrafiło ci się to nieszczęście, to mam nadzieję, ze moimi radami trochę pomogłem.