6 sposobów dzięki którym wytrenujesz swoją spostrzegawczość

6 sposobów dzięki którym wytrenujesz swoją spostrzegawczość

Dostrzeganie analogii jest kluczową umiejętnością twórczego myślenia. To dzięki kojarzeniu faktów i zauważaniu zależności powstają rzeczy nowe i unikalne. Czy spostrzegawczość jest cechą wrodzoną, czy tez można ją w pewien sposób kształcić?

Umiejętności obserwacji jest podstawową umiejętnością poznawczą i w ten sposób każdy człowiek uczy się otaczającego świata i poznaje zależności, które w nim panują. Jednak jak to się dzieje, że niektórzy potrafią dostrzec więcej niż inni, a dodatkowo połączyć to w niesamowite wytwory?

Czy w ogóle spostrzegawczość da się wyćwiczyć i na ile jest to możliwe?Poniżej znajduje się zestaw kilku ćwiczeń-wskazówek, które zwrócą uwagę na pełniejsze dostrzeganie szczegółów i nastawią myślenie na tory rozwiniętego postrzegania rzeczywistości.

Oto 6 sposobów rozwijania spostrzegawczości:

Rozbij wszystko na czynniki pierwsze

To co nas otacza składa się z bardzo wielu różnych rzeczy. Gdy rozejrzysz się dookoła i zastanowisz chwile to zobaczysz jak mocno skomplikowane struktury można dostrzec, jak wiele szczegółów na co dzień niezauważalnych nam umyka. Pamiętasz jeszcze, że klawiatura ma wypukłe kreseczki na znakach F i J? Czy dostrzegasz strukturę tynku na ścianie? Czy potrafisz rozpoznać ile ścieżek dźwiękowych składa się na Twoją ulubiona piosenkę? Zatrzymaj się na chwilę i rozbij wszystko na czynniki pierwsze

Poczuj całym sobą

Podobno postrzeganie człowieka funkcjonuje w zasadzie „7 plus minus 2” oznacza to, że generalnie człowiek jest w stanie jednocześnie ogarnąć swoim umysłem 7 procesów (czasem mniej, czasem więcej o 2).

Dlatego możesz skupić się na oddychaniu – wdech, wydech… ale gdy zajmiesz się czymś innym to ten proces stanie się znów automatyczny.

Dlatego gdy liczysz coś w pamięci to możesz nie widzieć przechodzącego obok człowieka lub czytając książkę nie słyszeć jak ktoś do Ciebie coś powiedział. Dlatego aby rozwinąć umiejętności postrzegania całościowego, należy często zwracać uwagę na docierające do nas wszystkie bodźce. Usłysz śpiewające za oknem ptaki, poczuj dotyk ubrania na karku i smak powietrza na języku. Poczuj całym sobą.

Zachwyć się rzeczywistością

Gdy już zwrócisz uwagę na informację docierające z różnych zmysłów, zobacz jak różnorodne mogą być to rzeczy. Spójrz na świat w rozdzielczości HD. Zobacz nieregularność w świecie. Zwróć uwagę na cienie i grę świateł. Weź do ręki listek i zobacz jaki jest wyjątkowy. Gdy jesz to delektuj się każdym docierającym smakiem. Gdy słuchasz muzyki to niech każdy dźwięk będzie dla Ciebie odrębny i wyjątkowy. Nie bierz wszystkiego do siebie jak zmieloną papkę informacji pochłanianych strumieniem. Włóż rękę w ten strumień i poczuj jak Cię oblewa. Zachwyć się rzeczywistością

Bądź ciekaw wszystkiego

Aby nastawić umysł na dostrzeganie różnych rzeczy trzeba być autentycznie ciekawym tego co się dzieje wokół. Ale nie pod kątem faktów, a w postrzeganiu jako pełni procesów. Spójrz jak dzieci są szczęśliwe i zachwycone tym co do nich dociera, wszystko je ciekawi i chcą poznać wszystko. Z czasem pozbywamy się tej dziecięcej ciekawości i dostrzegamy mniej. Mój dwuletni siostrzeniec wziął mnie kiedyś do okna, pokazał palcem i powiedział: o! kopalka! Rozglądałem się dobrą minutę zanim ujrzałem na wprost faktycznie niewielką zieloną koparkę, której sąsiad sobie używał na budowie. Dzieci dostrzegają więcej, bo są ciekawe świata. Bądź ciekaw wszystkiego.

Spójrz poza szablonem

Jakiś czas temu na fanpagu facebookowym wrzuciłem link do gry Mind Breaker. Tym, którzy nie mieli okazji zobaczyć, to polecam. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to prosta gierka. Faktycznie, każdy kto siądzie do tej gry, to w ciągu kilku minut zrobi pierwsze poziomy bez większych trudności. Problem pojawia się, gdy z tych samych figur trzeba ułożyć coraz to nowe kształty. Wtedy można wpatrywać się nonstop w te klocki i nic nie przychodzi do głowy. Należy wtedy zmienić swój punkt widzenia i dopiero wtedy trafi się na przecież zupełnie oczywiste rozwiązania. Gdy patrzymy na świat – tak samo, robimy to określonym schematem. Spróbuj odwrócić kolejność patrzenia, poprzekręcać ją. Jak to jest, że szukając kluczy, 10 razy patrzymy na biurko i ich nie widzimy, a dopiero gdy jesteśmy na drugim końcu pokoju, nagle zerkamy na biurko i klucze leżą niemalże na wierzchu. By znaleźć rozwiązania potrzeba zmiany perspektyw. Spójrz poza szablonem

Trenuj umysł

Wydawałoby się, że przytoczona przeze mnie gra, lub inne podobne wysilające umysł zadania nie mają jakiegoś wielkiego wpływu na to czy ktoś jest spostrzegawczy czy nie. Jednakże tak samo jak umiejętności zapamiętywania można też ćwiczyć umiejętności spostrzegawczości i kreatywnego myślenia. Trenowanie dla samego siebie umysłu w różny sposób przyczynia się do rozwoju umiejętności. Może to być różna aktywność od czytania książek, poprzez zagadki logiczne, aż zwyczajnie do kilku minut ćwiczenia odprężającego połączonego z wizualizacją czy specjalnie skonstruowanymi ćwiczeniami. Możliwości jest wiele. Trenuj umysł.

Możliwości jest wiele, a każdą z nich dałoby się dodatkowo rozwinąć. Ważne też jest to by umysł odpoczywał, dlatego w tak piękną pogodę w majówkowy czas warto wypocząć i poświęcić przynajmniej część czasu na to by zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przy okazji można się postarać by w głowie nie krążyły codzienne problemy, ale bogactwo otaczającego świata.