5 NAJWIĘKSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZEZ RODZICÓW

5 NAJWIĘKSZYCH BŁĘDÓW POPEŁNIANYCH PRZEZ RODZICÓW

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nie wierzysz w to? Bycie rodzicem to jedna z najtrudniejszych prac, na jakie można się natknąć, zwłaszcza w pierwszych miesiącach z noworodkiem. Rodzicielstwo to proces uczenia się, w którym popełniasz błędy i opanowujesz sztukę. Ale unikanie niektórych powszechnych gaf poprzez bycie po prostu ich świadomym może w rzeczywistości sprawić, że cały proces będzie łatwy i mniej stresujący.

Nie poświęcanie dziecku czasu “wysokiej jakości”.

Rodzice są zawsze w pośpiechu i z ich pracy, prace wokół domu, promowanie dzieci do i od działań, sprawdzanie telefonów komórkowych i Facebook, oglądanie telewizji itp. itd. Dzieci potrzebują naszej niepodzielnej uwagi przez co najmniej 15 minut dziennie. Całkowicie skoncentrowanej na nich. Muszą wiedzieć, że jeśli coś im przeszkadza, codziennie jest okazja, by o tym porozmawiać, kiedy są gotowe. Potrzebują rodziców, którzy będą się z nimi bawić, aby mogły nauczyć się, jak bawić się z innymi. Potrzebują rodziców, którzy będą ich słuchać i pomagać im zrozumieć świat i jego funkcjonowanie. Dzieci potrzebują, by rodzice traktowali je priorytetowo, zamiast wpatrywać się półgębkiem w telewizor lub telefon komórkowy albo myśleć o innych rzeczach, które mogliby robić podczas rozmowy lub zabawy z nimi.

Nie oczekiwanie od dzieci pomocy w domu.

Rodzice często uważają, że powinni robić wszystko za swoje dzieci. Wychowują dzieci, które mają poczucie obowiązku i które wychodzą z domu nie mogąc gotować dla siebie, a nawet sprzątać po sobie. Rodzice muszą wyszkolić swoje dzieci, aby pomagały w domu i sprzątały po sobie. Rodzice powinni zrozumieć, że ich rolą jest wychowanie pomocnych, niezależnych dzieci, które mają dobrą etykę pracy i są w stanie wnieść swój wkład do społeczeństwa. Dawanie kieszonkowego “tylko dlatego, że żyją” pomaga dzieciom poczuć, że mają prawo do pieniędzy, a nie że muszą na nie zapracować.

Nie robienie rzeczy razem jako rodzina.

Dzieci uczą się tak wiele przebywając razem z rodziną. Uczą się umiejętności społecznych, jak się dogadywać i jak rozmawiać o ważnych sprawach z dorosłymi. Wspólne posiłki to świetny czas na rozmowy i dzielenie się tym, co dzieje się u każdego członka rodziny. Wspólne wyjścia i zabawy pomagają dziecku odczuwać radość i prawdziwe poczucie przynależności.

Nie poświęcanie czasu na ładowanie własnych akumulatorów.

Rodzice to też ludzie. Tak wielu rodziców całkowicie ignoruje swoje własne potrzeby i spędza tyle czasu na zaspokajaniu potrzeb swoich dzieci, że nie dbają o siebie. Każdy potrzebuje trochę czasu, aby robić to, co kocha – nawet jeśli jest to tylko kilka godzin tygodniowo. Zrobienie odrobiny czasu dla siebie pomaga dać ci odnowioną energię, aby poradzić sobie z wymaganiami rodzicielstwa. Oczywiście zdarzają się rodzice, którzy nie spełniają potrzeb swoich dzieci, ponieważ spędzają zbyt wiele czasu skupiając się na sobie – trzeba znaleźć szczęśliwy środek. Ale które dziecko będzie chciało samo zostać rodzicem, gdy zobaczy, że wiąże się to tylko z poświęceniem? A który rodzic może dawać z siebie 100% czasu, nie czując w końcu urazy i wyczerpania?

Nie spędzanie czasu ze swoim partnerem.

Dzieci korzystają z posiadania dwojga rodziców. Wielu rodziców, gdy już mają dzieci, skupia się całkowicie na potrzebach dzieci i zapomina, że są parą z własnymi dorosłymi potrzebami. Spędzanie czasu z partnerem pokazuje dzieciom, że ich rodzice potrzebują czasu, aby ponownie połączyć siły i spędzić czas z dorosłymi. Pozwala to również na przedyskutowanie rozwiązań problemów i zasad oraz tego, jak można być konsekwentnym w swoim rodzicielstwie. Ważne jest znalezienie zaufanej osoby, która zaopiekuje się dziećmi, nawet jeśli oznacza to zamianę opieki nad dziećmi z przyjaciółką. Albo upewnijcie się, że możecie mieć niezakłócone noce. Rodzice nie tylko czują się bliżej siebie, ale też mogą utrzymać swoją miłość przy życiu i znaleźć sposoby na relaks i zabawę. Alternatywa? Możliwe romanse, separacja lub rozwód z całym bagażem emocjonalnym, który się z tym wiąże. Tak wiele lepiej dla wszystkich, aby utrzymać związek świeży i zabawy przez posiadanie noce daty i zabawy czasy z partnerem.