Farbowanie włosów – sposoby, częstotliwość, pielęgnacja

Farbowanie włosów – sposoby, częstotliwość, pielęgnacja

Coraz więcej osób na całym świecie korzysta z możliwości, jakie daje branża beauty. Jednym z najbardziej efektownych, a zarazem bezpiecznych zabiegów upiększających, jest po prostu koloryzacja włosów. Bez wątpienia kolor, który jest odpowiednio dopasowany do karnacji skóry, barwy oczu, a nawet temperamentu osoby, może zdziałać cuda. Dobrze dobrany podkreśla atuty twarzy oraz wydobywa pożądane cechy osobowości. Nic dziwnego, że koloryzacja włosów jest tak popularna zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Sposoby farbowania włosów

Osoba, która pragnie zmienić kolor włosów, musi przede wszystkim dokonać wyboru pomiędzy profesjonalną koloryzacją w salonie, a samodzielnym farbowaniem w warunkach domowych preparatami ogólnodostępnymi w drogeriach. Wybór salonu fryzjerskiego znacznie minimalizuje ryzyko poważnego uszkodzenia włosów oraz daje większą gwarancję zadowolenia z finalnego efektu. To również szansa na spotkanie z profesjonalistą, który może doradzić i dobrać odpowiedni odcień koloru do urody. Odwiedzając salon można również pozwolić sobie na większą kreatywność – stylista może zaproponować przeróżne metody farbowania, między innymi:

  • ombre – charakteryzuje się ciemniejszą górą oraz stopniowym rozjaśnianiem końcówek włosów, kolory zazwyczaj znacząco się od siebie różnią;
  • sombre – to delikatniejsza wersja ombre, różnice pomiędzy górą głowy i końcówkami są zazwyczaj subtelne i wyglądają bardzo naturalnie;
  • refleksy – bardzo delikatna, naturalna metoda koloryzacji, która sprawia, że włosy wyglądają, jak rozjaśnione przez promienie słoneczne;
  • flamboyage – w tej metodzie chodzi o uzyskanie trójwymiarowości odcieni. Jedna, zazwyczaj dolna warstwa włosów jest ciemniejsza, a na nią panelowo nakłada się kolejne, jaśniejsze odcienie;
  • baleyage – tutaj farbuje się wszystkie włosy zbliżonymi do siebie odcieniami, uzyskując efekt rozświetlonych pasemek.

Niestety poza szeregiem zalet wybór salonu fryzjerskiego ma jedną znaczącą wadę – mianowicie koszt takiej usługi jest stosunkowo wysoki ze względu na coraz lepiej wyszkolony personel oraz ceny profesjonalnych farb, więc nie każdy może sobie na to pozwolić.

Zdecydowanie bardziej przystępną cenowo metodą jest koloryzacja domowa. Wśród specyfików dostępnych w niemal każdej drogerii można wyróżnić farby zmywalne po kilku lub kilkunastu myciach oraz takie, które dają trwały efekt. Jeśli wybór odpowiedniego koloru nie jest oczywisty, można najpierw spróbować produktu, który nie pozostanie na włosach na stałe, jednak warto wiedzieć, że niekiedy daje on dużo słabszy efekt i raczej nie poradzi sobie ze znacznym rozjaśnieniem ciemnych włosów. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientek i klientów, oferują również zestawy do samodzielnego wykonania ombre lub pasemek. Należy jednak pamiętać, że niestety często efekt takiego domowego zabiegu daleko odbiega od oczekiwań, gdyż w tym wypadku bardzo dużo zależy od umiejętności osoby, która go wykonuje.

Zarówno podczas domowych koloryzacji, jak i w czasie wizyty w profesjonalnym zakładzie, warto skorzystać z preparatów, które chronią skórę głowy i włosy przed nadmiernym zniszczeniem. W drogeriach dostępne są produkty, które można dodać do farb, dzięki czemu podczas koloryzacji aktywne składniki pielęgnujące wnikają do wnętrza włosa, jednocześnie go odżywiając. W salonach fryzjerskich można zdecydować się na podobny zabieg, który już w czasie farbowania poprawia kondycję włosa.

Jak często farbować włosy, aby było to dla nich bezpieczne?

Każdy, kto zdecydował się na spektakularną zmianę koloru, wie, że wiąże się to z potrzebą powtórnych koloryzacji. Poza tym, że wymarzony odcień z upływem czasu wypłukuje się z włosów, pojawiają się także odrosty, które potrafią zniszczyć upragniony efekt. Nie od dziś jednak wiadomo, że częste farbowanie może niekorzystnie wpływać na kondycję włosów oraz skóry głowy, dlatego trzeba to robić z umiarem. Zbyt częste eksperymenty z koloryzacją kończą się często przesuszonymi, łamliwymi włosami lub nawet ich nadmiernym wypadaniem. Obecnie różne marki kosmetyczne wprowadzają do swoich produktów innowacje, które mają neutralizować szkodliwy wpływ substancji koloryzujących, jednak nadal nie pozostają one zupełnie obojętne dla kondycji włosów. W czołówce najbardziej ryzykownych zabiegów jest domowe rozjaśnianie, ponieważ wiąże się z użyciem silnych utleniaczy i może skończyć się niemal spaleniem włosów.

Częstotliwość odświeżania koloru zależy przede wszystkim od rodzaju włosów, prędkości ich rośnięcia, sposobu farbowania oraz różnicy pomiędzy naturalnym kolorem, a tym uzyskanym przez farbowanie. Wybór metody ombre, sombre, czy baleyage może okazać się zbawienny dla osób, które chciałby farbować się jak najrzadziej. Jeśli jednak wybór padł na jednolity odcień na całej głowie, który znacznie różni są od naturalnego, należy mieć na uwadze, że ponowne farbowanie będzie niezbędna już po około miesiącu. Profesjonalni fryzjerzy zalecają, aby odstęp pomiędzy kolejnymi koloryzacjami wynosił co najmniej 4 tygodnie, tak, aby włosy miały czas na regenerację.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Wśród szamponów i odżywek dostępnych na drogeryjnych półkach można znaleźć mnóstwo takich, które stricte przeznaczone są do pielęgnacji włosów farbowanych. Warto po nie sięgać, ponieważ w składzie zawierają substancje specjalnie dobrane do ich potrzeb. Obecnie popularne są produkty, które poza kondycjonowaniem włosów, pozwalają na dłużej zachować upragniony odcień koloru. Aby koloryzowane włosy były lśniące i sprężyste należy do rutyny pielęgnacyjnej włączyć maski silnie nawilżające i regenerujące oraz olejki i sera, które zabezpieczać będą końcówki przed łamaniem. Doskonałym zabiegiem, kondycjonującym jest również olejowanie zarówno skóry głowy, jak i samych włosów. Dobranie odpowiedniego dla siebie oleju może dać wspaniały efekt estetyczny oraz wpłynąć prozdrowotnie na cebulki oraz całą strukturę włosa.