Wystrój wnętrza – wskazówki dla początkujących

Wystrój wnętrza – wskazówki dla początkujących

Przestrzeń domowa to osobisty mikrokosmos. To tutaj czujemy się bezpiecznie, odpoczywamy, czasem pracujemy, przeżywamy wzloty i upadki. To właśnie w domu spędzamy większą część naszego czasu, dlatego wystrój wnętrza jest tak ważny. Aranżacja przestrzeni jest zadaniem bardzo indywidualnym, nierzadko wręcz intymnym. Każdy z nas ma inne gusta, inne poczucie estetyki. To właśnie ten indywidualizm pozwala stworzyć nam wymarzoną przestrzeń. Jednak planowanie wnętrza to nie taka prosta sprawa. O czym trzeba pamiętać przy aranżacji przestrzeni domowej? Zobacz wskazówki dla początkujących.

Wystrój wnętrza a określenie celu

Czytelnie i obrazowo skomponowany projekt to niepodważalna pomoc w urządzaniu mieszkania. Na wstępie warto określić jaki będzie cel konkretnego pomieszczenia. Jaką funkcję ma pełnić? Czy będzie to sypialnia, pokój biurowy, dla dziecka, a może salon? Każde z tych pomieszczeń charakteryzuje się inną funkcją, stąd też istotne staje się określenie przeznaczenia danego pokoju. Na drugim miejscu znajduje się wydzielenie strefy prywatnej i publicznej  mieszkania. Ważne jest, by każdy z domowników otrzymał swoje cztery kąty, o których będzie mógł powiedzieć “mój jest ten kawałek podłogi”. W których sam będzie wybierał meble i dodatki, np. ciekawą fototapetę ze strony obrazowo. Tym sposobem łatwiej jest też zadbać o przestrzeń wspólną. Staje się ona reprezentacją całego mieszkania, ale również przestrzenią do wspólnego wypoczynku, integracji, czy rodzinnych posiłków. 

Urządzanie przestrzeni wspólnej

Wystrój wnętrza najlepiej rozpocząć od wejścia. Przedpokój jest strefą powitalną, która jednocześnie staje się małym magazynem. To tutaj trzymamy buty, kurtki, czapki, szaliki i inne dodatki. Łatwo taką przestrzeń zagracić, dlatego warto wybrać funkcjonalną i pojemną szafę, w której zmieścimy te wszystkie ubrania. Dobrym sposobem na wizualne powiększenie pomieszczenia są lustra. Duże lustro to niezbędnik każdego przedpokoju. Za to funkcjonalnym pomysłem przy aranżacji strefy wejściowej jest zastosowanie innej podłogi niż w reszcie mieszkania. Mogą to być kafelki, które są wytrzymalsze niż drewno, czy panele i też dużo łatwiejsze do wyczyszczenia.

Drugim najważniejszym pomieszczeniem staje się salon. Jest to przestrzeń wspólnego odpoczynku, ale także strefa przyjmowania gości. Duży pokój powinien być słoneczny. Naświetlona przestrzeń staje się nie tylko optycznie większa, ale również przyjemniejsza i bardziej relaksująca. Najlepszym sposobem jest zamontowanie wielkoformatowych okien. Jednak nie zawsze przestrzeń na to pozwala. Dlatego jeśli nie masz na duże okna miejsca, to warto postaw na lekkie białe firanki i jasne zasłony, które będą delikatnie przepuszczać promienie słoneczne.