Praca zdalna – jakie wyzwania niesie ze sobą praca w domu?

Praca zdalna – jakie wyzwania niesie ze sobą praca w domu?

Nowa rzeczywistość, jaką kreuje światowa pandemia koronawirua, stawia przed nami coraz to nowsze zmiany i ograniczenia. Jednym z wyzwań, z jakim wielu z nas musi się zmierzyć to przeniesienie pracy z biura do domu. Niewątpliwie praca zdalna ma szereg zalet. Nie tracimy czasu na dojazd do biura, możemy nieco dłużej pospać, a także oszczędzamy środki przeznaczane na komunikację miejską lub paliwo. W praktyce jednak często zderzamy się z szeregiem niedogodności, które wpływają na komfort pracy. Jak ich uniknąć? O to kilka wskazówek, jak efektownie organizować pracę w domu.

Zadbaj o swój komfort!

Wygodne stanowisko pracy, jest niebagatelnie ważne. Nie tylko dla naszej produktywności zawodowej, ale również zdrowia. Zatem niewskazane jest wykonywanie pracy z kanapy, czy łóżka sypialnianego! Kilka godzin dziennie spędzonych przez komputerem w pozycji leżącej, półleżącej, czy też zgarbionej to poważne zagrożenie dla zdrowia kręgosłupa. Jeśli musisz pracować w domu, powinieneś wygospodarować kawałek miejsca na swoje stanowisko pracy. Powinieneś zaopatrzyć się w komfortowy fotel biurowy, który pozwoli Ci pracować we właściwej pozycji oraz biurko. Ponadto watro zadbać o właściwe oświetlenie.

Nie wplataj domowych obowiązków w godziny pracy!

Jak to mówią: robiąc wiele rzeczy na raz, nic nie zrobisz dobrze. Dlatego organizując pracę w domu, pamiętaj, by poświęcić jej właściwy czas i całą uwagę. Ważne wówczas, by w ten czas nie wplatać szykowania obiadu, sprzątania i wszelkich innych domowych obowiązków. W innym przypadku narazisz się na problemy z koncentracją, a także doprowadzisz do dezorganizacji, której konsekwencją może być nie wywiązanie z jakiś ważnych zawodowych spraw. W tej kwestii jest również istotne ustalenie zasad ze współmieszkańcami. Niestety praca zdalna jednego domownika, oddziałowej na resztę osób. Warto solidarnie zapewnić odpowiedni spokój i ciszę osobie pracującej w domu. 

Unikaj rozpraszaczy!

W pewnym stopniu praca zdalna niesie za sobą zagrożenia, chociażby takie jak poczucie zbytniego luzu. Brak szefostwa za plecami, wpływa na rozluźnienie i mimowolne poszukiwanie pretekstów, by oderwać się od obowiązków. Zazwyczaj nie wychodzimy na tym dobrze. Nikt z nas nie lubi zaległości w pracy. Dlatego warto unikać rozpraszaczy, takich jak telewizor, głośna muzyka, czy przeglądanie mediów społecznościowych. Tak naprawdę praca w domu, nie powinna się zbytnio różnić, od tego, jak wyglądała w biurze. Naturalnym staje się jednak, że musimy jej organizacji nauczyć się na nowo.