Zwiedzamy Opole

Zwiedzamy Opole

Stolica województwa opolskiego leży nad Odrą na Nizinie Śląskiej. Jest kojarzona głównie z dorocznym festiwalem polskiej piosenki, którego symbolem jest cylindryczna baszta znajdująca się w sąsiedztwie amfiteatru. Poza związkiem miasta z muzyką oferuje ono również wiele ciekawych atrakcji turystycznych.

Gdzie udać się będąc w Opolu

Na odrzańskiej wyspie zwanej Pasieką wznosi się baszta piastowska. Jest ona pozostałością po zamku Piastów opolskich z XIII w. Baszta na Pasiece jest niemym świadkiem historii miasta. Wyspa była centrum władzy książęcej, gdzie najpierw wznosił się gród, a następnie zamek. Dzisiaj jest zieloną enklawą w sercu miasta, na której rozwinęło się z XIX w. zaciszne osiedle.

Głównym miejskim placem jest obszerny rynek, którego znaczną powierzchnię zajmuje potężny gmach ratusza z 1936 r. Kamienice wokół rynku tworzą malowniczy zespół zabudowy o cechach barokowych i renesansowych. Pomiędzy ratuszem a wschodnią pierzeją rynku znajduje się Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki z 37 mosiężnymi gwiazdami upamiętniającymi laureatów festiwalu. Nad brzegiem Młynówki zachował się najdłuższy fragment średniowiecznych murów obronnych, a w sąsiedztwie mostu na Młynówce znajduje się kościół św. Aleksego, dawna kaplica szpitalna zbudowana w 1421 r. Na wschód od rynku znajduje się podominikański kościół Matki Boskiej Bolesnej, zwany ze względu na położenie Na Górce. Pierwotnie gotycki został przebudowany z XVIII w. i zyskał wieżę w 1875 r. Przed schodami prowadzącymi do kościoła jest późnobarokowe kolegium jezuitów, dzisiaj siedziba Muzeum Śląska Opolskiego.

Na placu Kopernika znajduje się zespół rzeźb przedstawiających słynnych autorów tekstów i wykonawców polskiej piosenki: Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena. Tutaj także w późniejszą zabudowę wkomponowana jest gotycka wieża Zamku Górnego, jedyna pozostałość książęcej siedziby.

Przedmieście Bytomskie to część śródmiejska położona pomiędzy historycznym centrum a dworcem kolejowym i zespół reprezentacyjnych eklektycznych i secesyjnych kamienic. W centrum tej dzielnicy leży plac Daszyńskiego, jeden z ładniejszych zakątków miasta. Pośród drzew na środku wznosi się naśladująca barokowe wzorce fontanna Ceres.

W północno-zachodniej części miasta przy drodze do Wrocławia znajduje się Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie zgromadzono kilkadziesiąt zabytków dawnej wiejskiej architektury Opolszczyzny. Uwagę przykuwa m.in. kościół drewniany z Gręboszowa z początku XVII w., wiatrak, młyn wodny, liczne spichrze, stodoły, chałupy oraz zagrody