Co zobaczyć na Sumatrze? Najlepsze atrakcje wyspy

Co zobaczyć na Sumatrze? Najlepsze atrakcje wyspy

Sumatra zasługuje na szczególną uwagę turystów, ponieważ jest to druga co do wielkości wyspa w Indonezji. Oznacza to, że zdecydowanie jest tam co zwiedzać, a miejsc, które warto tam zobaczyć, jest sporo. To obszar, który jest bardzo zróżnicowany geograficznie, znajdziesz tam zarówno wulkany, jak i gęstą dżunglę, która niegdyś porastała praktycznie całą wyspę https://duabenua.com/pl/blog/sumatra-informacje-ogolne/.

Północna Sumatra

W tej części wyspy, a konkretnie w prowincji Aceh znajdziesz wulkany oraz lasy deszczowe pełne egzotycznej fauny i flory. Park Narodowy Gurung Leuser, który znajduje się w okolicy, jest jednym z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie można jeszcze zobaczyć orangutany, które żyją wolno w swoim naturalnym środowisku. To widok warty przeżycia, szczególnie że jest to gatunek zagrożony wyginięciem i kto wie, czy za kilkanaście lat będziemy mogli go dostrzec w naturze. W Parku żyją także inne zwierzęta, których populacja na Ziemi drastycznie spada, są to m.in.: słonie, tygrysy i nosorożce sumatrzańskie. Zasiedlają one odleglejsze tereny parku, dlatego jeśli chcesz je dostrzec, to musisz przygotować się na dłuższy trekking po dżungli.

Kolejną atrakcją północnej części Sumatry jest wulkaniczne jezioro Toba. Jest to ogromny zbiornik wodny, który ma około 100 km długości i 35 km szerokości. Mimo że nie jest to największe jezioro na świecie i zajmuje raczej odległe miejsce w tym rankingu, to i tak co roku przyciąga tłumy turystów. Na środku jeziora znajduje się wysepka Samosir, która zamieszkuje lud Bataków. Lud ten jest bardzo fascynujący pod względem swojej kultury i wierzeń.

Południowa Sumatra

Ta część wyspy jest pokryta głównie przez plantacje kawy. Można tam spróbować tego pysznego napoju i zobaczyć jak wygląda cała produkcja. To właśnie tam produkuje się jedną z najdroższych kaw świata, która powstaje z odchodów małego zwierzątka o nazwie cyweta. Kawa luwak powstała w XIX wieku i jest obiektem zainteresowania smakoszy tego pobudzającego napoju. Znajduje się tam też jeden z najstarszych Parków Narodowych, w którym można zobaczyć zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt.

Zachodnia Sumatra

Znajduje się tam jedno z najładniejszych miast na Sumatrze – Bukittingi. Otaczają je 3 wulkany, na które można się wspiąć i podziwiać widok ze szczytu. Zachodnia Sumatra, to także raj dla miłośników sportów wodnych. Można tam poserfować na potężnych falach, które bardzo często pojawiają się w tej części wyspy. Pogoda dopisuje tam praktycznie przez cały rok, dlatego zawsze można tam dostrzec surferów, którzy korzystają ze sprzyjających warunków. Więcej o atrakcjach Sumatry dowiesz się z https://duabenua.com/pl/blog/sumatra-informacje-ogolne/.