Holowanie samochodu – jak zrobić to bezpiecznie

Holowanie samochodu – jak zrobić to bezpiecznie

Podczas jazdy może nas spotkać wiele nieprzyjemnych sytuacji. Mowa tu nie tylko o wypadkach i kolizjach, ale także o awariach auta, które powodują jego unieruchomienie. W sytuacji, gdy Twój samochód nagle się zatrzymał i nie chce ruszyć, musisz od razu działać. Gdy okaże się, że nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć źródła awarii, konieczne może być holowanie samochodu. I tu pojawia się pytanie – lepiej holować samochód samodzielnie czy pozostawić to profesjonalnej pomocy drogowej?

Bezpieczne holowanie auta krok po kroku

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy samochód można holować wraz z innym kierowcą na tradycyjnej lince. Zabrania się holowania aut z niesprawnym układem hamulcowym, kierowniczym lub światłami. Za złamanie tego przepisu możemy być ukarani wysokim mandatem i pozostaje nam jedynie wezwanie profesjonalnej pomocy. Nie zaleca się też holowania na lince samochodów z automatyczną skrzynią biegów – szczególnie na długich trasach.

Jeśli jednak auto jest sprawne i nie ma żadnych przeciwwskazań do holowania, to należy zapoznać się z tym, jak robić to w bezpieczny sposób. Powinniśmy używać w tym celu odpowiedniej linki o długości od 4 do 6 metrów. Taką linkę holowniczą należy oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej, aby była widoczna dla innych kierowców. Samochody, które biorą udział w holowaniu, należy połączyć w taki sposób, aby nie istniało ryzyko rozłączenia ich podczas jazdy. Istotne jest także oznakowanie auta holowanego. Nie obejdzie się bez odblaskowego trójkąta ostrzegawczego, który powinien być przymocowany z lewej strony na tyle pojazdu.

Osoby, które holują auto, muszą też przestrzegać prędkości. Na terenie zabudowanym nie można przekroczyć 30 km/h a poza terenem zabudowanym 60 km/h. Obie osoby muszą być skupione na jeździe, mieć prawo jazdy i najlepiej byłoby jakby miały w tym doświadczenie. Przed rozpoczęciem holowania warto ustalić sygnały, które będą informować o tym, jaki manewr ma zamiar zrobić osoba w samochodzie holującym.

Holowanie a pomoc drogowa

Jeśli do awarii auta doszło za granicą i nie mamy w pobliżu nikogo, kto pomógłby nam w holowaniu auta, to pozostaje nam laweta w Hannover, która zajmie się tym za nas. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ pomoc drogowa dobrze wie jak bezpiecznie przetransportować samochód w taki sposób, aby go dodatkowo nie uszkodzić. Laweta w Hannover pomoże nam podczas awarii na terenie Niemiec i zagwarantuje wysoką jakość usług w dobrych cenach.