Czy jest możliwe odzyskanie danych z serwera NAS WD World Edition White?

Czy jest możliwe odzyskanie danych z serwera NAS WD World Edition White?

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas posiada komputer stacjonarny lub przenośny, który wykorzystuje do pracy i zabawy. W większości z nich są montowane dyski popularnych producentów, z których nawet w razie uszkodzenia można w miarę łatwo odzyskać dane. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy posiadamy sprzęt z dyskiem mało rozpowszechnionym. Co robić, gdy w tym przypadku wystąpi jakakolwiek awaria uniemożliwiająca poprawny odczyt informacji?

Odzyskiwanie danych z serwera NAS WD World Edition White – najczęstsze problemy

Jeśli właściciel komputera z nośnikiem NAS WD World Edition chciałby odzyskać ważne dane (np. dokumenty firmowe) w przypadku awarii urządzenia, powinien najpierw zdiagnozować zaistniały problem. W tym konkretnym modelu mamy najczęściej do czynienia z uszkodzeniami elektroniki oraz awariami spowodowanymi działaniem tzw. Bad Sectorów w strefie serwisowej, w której znajdują się tak istotne informacje, jak m.in. przeplot danych, mapa błędów, rozmiar dysku, jego nr seryjny, a także hasło ATA. Gdy z serwisem jest coś nie tak, może to skutkować niepoprawnym odczytem informacji – często dysk nie jest wykrywany przez nasz sprzęt i nie uzyskuje statusu “ready”. Awaria sektorów strefy serwisowej wyjątkowo często pojawia się w nośnikach, które pracują bez przerwy. Warto podkreślić, że w takiej sytuacji mogą one poprawnie funkcjonować miesiącami, ale wystarczy tylko raz odłączyć zasilanie, aby przestały działać. Odzyskiwanie danych z serwera NAS WD World Edition White jest wówczas możliwe, ale trzeba się zastosować do kilku kluczowych wskazówek.

Proces odzysku krok po kroku

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z głowicami – ich usterka zazwyczaj kończy bowiem marzenia o skutecznej naprawie nośnika. Jeśli nic złego się z nimi nie stało, to prawdopodobnie odzyskiwanie danych z serwera NAS WD World Edition White będzie się opierało na odwróceniu błędów zaistniałych w wyniku uszkodzenia kilku sektorów. W tym celu należy zamontować nowy firmware od producenta NAS (można go bez problemu zamówić przez internet lub kupić w specjalistycznych serwisie komputerowym), co prawdopodobnie doprowadzi do częściowego odbudowania tablic partycji oraz podmontowania partycji ze stosownymi danymi. W tym momencie cały proces uznać można za sukces. Na zakończenie warto pamiętać o tym, że odzyskiwanie danych z serwera NAS WD World Edition White https://hddlaboratory.pl/odzyskiwanie-danych-z-serwera-nas-wd-world-edition-white/ nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jest to nośnik mało znany, a co się z tym wiąże, tylko nieliczne firmy mają w swojej ofercie usługi związane z jego naprawą.