Czy grzejniki elektryczne są energooszczędne?

Czy grzejniki elektryczne są energooszczędne?

Z jednej strony coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych, a z drugiej wciąż istnieją jego sceptycy, którzy obawiają się wysokich kosztów związanych z takich sposobem ogrzewania. Nie da się ukryć, że ceny prądu już są wysokie, a w perspektywie najbliższych kilku lat jeszcze z pewnością wzrosną. Wobec tego jaka jest prawda? Czy grzejniki elektryczne są wydajnym i energooszczędnym rozwiązaniem do domu, czy też nie warto w nie inwestować?

Rodzaje grzejników elektrycznych

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że grzejnik elektryczny nie zawsze musi oznaczać to samo. Występują różne typy takich grzejników, które ogrzewają w inny sposób, a w związku z tym różnią się chociażby czasem nagrzewania czy właśnie poborem energii. Warto wobec tego zwrócić na to uwagę i przeanalizować, jakie mamy wymagania wobec naszego grzejnika, jak często będzie włączany i na jak długo.

Grzejniki konwektorowe

Pierwszy rodzaj grzejnika elektrycznego to grzejnik konwektorowy. Działa on w taki sposób, że zasysa zimne powietrze, po czym ogrzewa je i wypuszcza z powrotem. Dzięki temu po pomieszczeniu równomiernie rozchodzi się ciepło. Nie występuje więc taki problem, że najbliżej grzejnika jest gorąco, a po drugiej stronie pomieszczenia już lodowato. Grzejniki konwektorowe co prawda bardzo szybko się nagrzewają, ale też błyskawicznie po ich wyłączeniu tracą ciepło. Ponadto przy dłuższym użytkowaniu są bardzo energochłonne. Wobec tego warto stosować je głównie jako szybki sposób na dogrzanie pomieszczenia przez krótki okres.

Grzejniki olejowe

Grzejnik olejowy jest całkowitym przeciwieństwem grzejnika konwektorowego. Nagrzewa pomieszczenie za pomocą wkładów olejowych, dzięki czemu co prawda robi to wolno, ale potrafi wydzielać ciepło nawet na kilka godzin po jego wyłączeniu. W związku z tym najlepiej nadaje się do stosowania go nieprzerwanie przez dłuższy czas. Najwięcej prądu pobiera zaraz po włączeniu, wobec czego wielokrotne włączanie i wyłączanie go byłoby mało wydajne energetycznie.

Grzejniki ceramiczne

Trzeci rodzaj to grzejnik ceramiczny. Ociepla on pomieszczenie poprzez nagrzewanie znajdujących się w jego wnętrzu wkładów ceramicznych. Jest on pewnym kompromisem pomiędzy grzejnikiem konwektorowym a olejnym, ponieważ w miarę szybko się nagrzewa, a także przez jakiś czas zachowuje ciepło po jego wyłączeniu. Jedyną wadą jest spora energochłonność, więc dla osób poszukujących jak największych oszczędności na prądzie nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

To, czy grzejniki elektryczne będą energooszczędne zależy w dużej mierze od tego, czy będziemy używać ich zgodnie z ich przeznaczeniem. Grzejnik konwektorowy nie będzie kosztował nas fortuny, jeśli włączymy go na krótki czas, a z kolei grzejnik olejowy będzie najbardziej opłacalny, jeśli zależy nam na długotrwałym ogrzewaniu. Grzejnik ceramiczny jest z kolei rozwiązaniem bardzo wygodnym, ale mało wydajnym energetycznie.