Konsolidacja pozabankowa

Konsolidacja pozabankowa

Wiele osób spłaca jednocześnie kilka, a nawet kilkanaście różnych zobowiązań. Ich różne kwoty, oprocentowania i terminy spłat mogą doprowadzić do sytuacji, w której z powodu braku funduszu lub pomyłki nie spłacimy któregoś na czas. Często wiąże się to z naliczeniem odsetek i dodatkowymi nieprzyjemnościami. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być konsolidacja zadłużeń, jednak kredyt konsolidacyjny w banku nie zostanie przyznany każdemu. Konsolidacja pozabankowa może być wtedy jedynym wyjściem z sytuacji.

Kredyt konsolidacyjny w instytucji pozabankowej

Konsolidacja zadłużeń polega na zaciągnięciu jednego kredytu lub pożyczki, którego kwotą pokryjemy wszystkie pozostałe zobowiązania. Pozwala to zamienić wiele uciążliwych miesięcznych rat w jedną, z reguły niższą. Należy jednak pamiętać, że niższa miesięczna rata równa jest wydłużeniu okresu spłaty pożyczki. Jeśli nie jest ona znacząco niższa, być może nie warto w tym wypadku konsolidować zobowiązań. Dla wielu jednak mniejsza miesięczna kwota do zapłaty może być dużym wytchnieniem dla budżetu. Niestety, w wielu przypadkach próba zaciągnięcia kredyty konsolidacyjnego w banku zakończy się niepowodzeniem. Bank po otrzymaniu wniosku o kredyt weryfikuje zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, co przy dużej kwocie zadłużenia i problemach z terminowym spłacaniem rat niemal gwarantuje odpowiedź odmowną. Instytucje pozabankowe często są skłonne udzielić pożyczki bez sprawdzania zdolności i historii kredytowej lub mają wobec nich niższe wymagania. Wiąże się to jednak z wyższym oprocentowaniem i całkowitym kosztem pożyczki niż oferuje kredyt konsolidacyjny w Habza w banku.

Na co zwracać uwagę podejmując decyzję o konsolidacji pozabankowej

Decydując się na konsolidację pozabankową musimy być bardzo ostrożni. Przede wszystkim należy korzystać z usług tylko renomowanych i wiarygodnych firm pozabankowych, a także z podejrzliwością traktować wszystkie nietypowo atrakcyjne oferty. Najlepiej jest porównać oferty jak największej liczby instytucji, aby z pewnością wybrać tą właściwą. Największym błędem jest podpisywanie umowy bez jej wcześniejszego przeczytania. Później może okazać się, że jej zawartość była inna niż oczekiwaliśmy. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, jak wysokie jest oprocentowanie pożyczki, na ile rat o jakiej wysokości jest rozłożona i czy występują jakieś dodatkowe opłaty lub prowizje. Dobry ogląd na to, jak opłacalna jest rzeczywiście pożyczka daje Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Im jest ona mniejsza, tym lepiej dla pożyczkobiorcy.

Dla wielu konsolidacja pozabankowa może być świetnym pomysłem na wyjście z długów. Należy jednak pamiętać, aby każdą decyzję podejmować z należytą rozwagą.