Higiena jamy ustnej, a implanty zębów

Higiena jamy ustnej, a implanty zębów

Nie jest tajemnicą, iż uśmiech uznawany jest za naszą wizytówkę. W przeciwieństwie do tradycyjnych, papierowych wizytówek, zęby wymagają nieustannej pielęgnacji.

Zęby – jaką funkcję w naszym organizmie pełnią?

Zęby są jednym z elementów układu trawienia. Służą do rozdrabniania pożywienia. Wynikiem odgryzania kolejnych kęsów jest osad znajdujący się na ich powierzchni. Nieusuwany wraz z upływem czasu zaczyna tworzyć kamień nazębny. Jego następstwem jest próchnica, która niejednokrotnie prowadzi do powikłań wewnątrz jamy ustnej.

Implanty zębów a NFZ

Niestety brak higieny jamy ustnej prowadzi do nieodwracalnych zmian, które mogą skutkować koniecznością usunięcia zębów. W takim wypadku jedyną metodą uzupełnienia braków w uzębieniu jest implantologia. Zabieg założenia implant zęba na NFZ nie jest dostępny. Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie refunduje tego zabiegu. W praktyce oznacza to, iż założenie implantu wiąże się z niemałymi kosztami.

Implanty zębów – jak wygląda przygotowanie do zabiegu implantu zęba

Przed przeprowadzeniem zabiegu każdy pacjent odbywa indywidualną konsultację ze specjalistą. Dzięki przeprowadzonemu wywiadowi, lekarz podejmuje decyzję dotyczącą odpowiedniego sposobu leczenia. Wywiad pomaga ustalić czy pacjent cierpi na poważne choroby, np. serca lub krążenia. Uzupełnieniem wywiadu jest badanie kliniczne jamy ustnej. Po zaplanowaniu procesu leczenia lekarz może zaproponować odpowiednie protezy zębowe. Możemy powiedzieć, iż jest to pierwszy etap w procesie założenia implantu zęba. Po podpisaniu zgody na zabieg, lekarz może przystąpić do znieczulenia pacjenta oraz przeprowadzenia zabiegu.

Implanty zębów – cena

Implant, to sztuczny odpowiednik korzenia zęba, utraconego na skutek braku higieny jamy ustnej lub wypadku. Tytanowa proteza zostaje umieszczona w kości. Implant zapewnia estetyczny wygląd  oraz nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. ze względu na to, że implanty tytanowe charakteryzuje silne połączenie z podłożem, uznawane są za uzupełnienia mocowane na stałe. Ponieważ nie ma czegoś takiego jak implant zęba  NFZ cena zabiegu jest wysoka. Może się różnić ze względu na wybrane miasto, w którym ma odbyć się zabieg, doświadczenie lekarza oraz materiał, z którego ma zostać wykonana proteza. Decydując się na ten zabieg powinniśmy pamiętać, iż jest to inwestycja na lata, i z tego względu należy wybrać osobę specjalizującą się w dziedzinie implantologii. Cena implantu może sięgać 4000 zł. Implanty na NFZ nie podlegają refundacji, dlatego pomimo zapotrzebowaniu na tego typu zabiegi ich cena wciąż jest wysoka.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/