Jak zarejestrować firmę zgodnie z przepisami?

Jak zarejestrować firmę zgodnie z przepisami?

Własna działalność gospodarcza to szansa na rozwijanie pomysłu, realizację hobby czy generowanie ponadprzeciętnych zysków. Zanim jednak nasz plan ujrzy światło dzienne, konieczne jest wykonanie kilku kroków, które zalegalizują przedsiębiorstwo. Skupmy się na tym, jak zarejestrować firmę.

Zastanów się nad rodzajem działalności

Na początek – zanim ogłosimy z radością całemu światu, że jesteśmy przedsiębiorcami – dokonajmy pewnej analizy. Zastanówmy się, jaki rodzaj działalności będziemy wykonywać oraz jakie są nasze przewidywane przychody czy koszty. Szacunki są w tym przypadku niezwykle ważne, ponieważ mogą w istotny sposób wpłynąć na wybór określonej formy prawnej. Ta z kolei jest istotna m.in. w przypadku optymalizacji podatkowych. Dodatkowo powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza działalność wymaga zezwoleń lub koncesji, a także to, czy będziemy korzystali ze zwolnienia z VAT. Odpowiedź na te pytania pozwoli nam przejść do dalszego etapu, w którym pytanie brzmi: jak zarejestrować firmę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza

W naszym państwie niezwykle popularna jest jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). To doskonała forma biznesu m.in. dla tych, którzy do tej pory nie mieli styczności z prowadzeniem firmy. Ze względu na panujące regulacje prawne, w wielu przypadkach będziemy mogli skorzystać z różnorodnych zwolnień czy ulg. Mając to na uwadze, możemy przejść do kroków, które poprowadzą nas do założenia JDG. W związku z tym powinniśmy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze przedsiębiorców. Możemy zrobić to online, stacjonarnie w urzędzie miasta lub gminy, a także listownie. We wspomnianym wniosku będziemy zobligowani do wypełnienia informacji, m.in. takich jak:

  • dane osobowe,
  • nazwa firmy,
  • rodzaj działalności oraz dzień jej rozpoczęcia,
  • liczba pracowników, których planujemy zatrudnić.

Co więcej, jeżeli nie posiadamy numerów NIP i REGON, to taki wniosek jest niejako automatycznie wnioskiem o ich nadanie. Ponadto w opisywanym przez nas dokumencie możemy wskazać, jaką formę opodatkowania wybieramy, a także ustanowić pełnomocnika oraz podać numer rachunku bankowego. Cały proces jest dość prosty i intuicyjny. Nie zajmuje wiele czasu i powinien poradzić sobie z nim każdy przyszły przedsiębiorca.

Jak zarejestrować firmę będącą spółką z o.o.?

Drugą, bardzo popularną formą prawną działalności gospodarczej, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli zdecydujemy się na taki wybór, wówczas musimy liczyć się z nieco większymi formalnościami. Przede wszystkim spółkę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto do rejestracji spółki niezbędna jest umowa spółki. Co więcej, zakładając spółkę z o.o. musimy pamiętać o tym, aby wypełnić odpowiedni wniosek, wnieść opłatę skarbową, a także zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, wypełniając formularz NIP-8. W wielu przypadkach osoby decydujące się na założenie takiej formy prawnej przedsiębiorstwa korzystają z dodatkowej pomocy osób, które specjalizują się w tego typu zagadnieniach.