Cięcie laserowe – na czym polega i jakie ma zalety?

Cięcie laserowe – na czym polega i jakie ma zalety?

Obróbka elementów stalowych wymaga dużej dokładności, którą można uzyskać przy użyciu specjalistycznych narzędzi i nowoczesnych technik. Cięcie laserem to rozwiązanie, które umożliwia osiągnięcie pożądanego efektu przy użyciu jednego narzędzia. Cięcie laserowe umożliwia dokładną obróbkę stalowego elementu. Po zastosowaniu takiej techniki element nie wymaga dalszej obróbki. Na czym dokładnie polega taka metoda i jakie są jej zalety? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega cięcie laserowe?

Cięcie laserowe polega na tym, że wiązka lasera uderza w powierzchnię np. element metalowy, silnie go nagrzewa aż do momentu całkowitego stopienia. Wiązka lasera wnika w obrabiany element i wycina w nim pożądany kształt. Narzędzie do cięcia laserowego jest bardzo precyzyjne i wykorzystuje się je na szeroką skalę w przemyśle. Można nim wykonywać obróbkę materiałów twardych takich jak stal, tytan, ale także materiałów niemetalowych np. drewna, szkła i plexi. Przed rozpoczęciem cięcia laserowego należy przygotować projekt wycinanych elementów.

Zaletą cięcia laserowego jest duża precyzja tej metody. Dzięki laserowi można wycinać nawet bardzo skomplikowane kształty. W przypadku innych, mniej precyzyjnych metod konieczna jest dodatkowa obróbka. Wycinanie laserem daje możliwość wycięcia kształtów bez konieczności późniejszych poprawek. Wycięty element jest gotowy i nie wymaga dopracowywania krawędzi poprzez szlifowanie. Co więcej, żadna inna technologia nie umożliwia cięcia tak wielu różnych materiałów.

Cięcie laserem nie powoduje uszkodzeń powierzchni i pozwala zaoszczędzić materiał. Obrabiany materiał nie odkształca się, a stopień powtarzalności jest bardzo wysoki. Cięcie laserem to zautomatyzowany proces, który przyśpiesza i ułatwia obróbkę materiałów stalowych i nie tylko.

Usługa cięcia laserem – komu zlecić i jaki jest koszt?

Koszt usługi cięcia laserem jest ustalany indywidualnie dla każdego rodzaju cięcia. Cena takiej usługi jest uzależniona m.in. od liczby powtórzeń oraz rodzaju materiału, który będzie poddawany obróbce. Do ceny usługi trzeba także doliczyć czas na przygotowanie projektu. Wybierając firmę zajmującą się cięciem laserowym, należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt usługi, ale także na precyzję wykonania. Wybieraj sprawdzonych wykonawców, którzy są w stanie zrealizować zlecenie na najwyższym poziomie. Specjaliści korzystają z profesjonalnych narzędzi, które precyzyjnie wykonują cięcia, a krawędzie materiału zachowują gładkość. Precyzyjne cięcie jest ważne szczególnie w przypadku elementów, które muszą być odpowiednio spasowane.