Kompleks matki – co to jest, na czym polega?

Kompleks matki – co to jest, na czym polega?

Synek mamusi czy maminsynek to tylko niektóre określenia, z jakimi spotykają się mężczyźni borykający się z kompleksem matki. Tacy mężczyźni mają tendencję do nawiązywania relacji, w których są zależni od kobiet. Typowe zachowania faceta z kompleksem matki są męczące dla partnerki, mogą być powodem wielu kłótni w związku. Jak objawia się kompleks matki i dlaczego niektórzy mężczyźni są na niego narażeni? Czy kompleks matki może pojawić się u kobiet? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania dotyczące tematu znajdziesz poniżej.

Kompleks matki – przyczyny

Nawet najbardziej doświadczona matka może popełniać błędy wychowawcze. Niestety każdy taki błąd ma wpływ na dziecko, a niektóre zachowania mogą doprowadzić do powstania kompleksu matki. Warto wspomnieć, że kompleks ten może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są jego przyczyny? Okazuje się, że może być ich wiele. Tak na przykład dominujące matki są bardzo władcze i surowe. Stawianie wysokich wymagań, nadmierna kontrola i niedawanie dziecku szansy na pomyłki może prowadzić do kompleksu matki. Także bardzo kochające i nadopiekuńcze mamy nie tworzą dobrego środowiska do wychowania dziecka. Wyręczanie pociechy, proponowanie jej gotowych rozwiązań i brak obowiązków mogą prowadzić do powstania kompleksu matki. Również ambiwalentny stosunek do dziecka nie jest zbyt korzystny dla rozwijającego się człowieka. Wszystkie skrajne zachowania matki mogą więc prowadzić do powstawania wspomnianego kompleksu. Okazuje się więc, że wychowując dziecko, trzeba być bardzo ostrożnym i starać się czerpać sprawdzoną wiedzę dotyczącą rozwoju dziecka i jego potrzeb.

Kompleks matki – objawy

Skrajne zachowania matki powodują, że dorosły człowiek przejawia określone zachowania. Typowe dla kompleksu matki jest:

  • Liczenie się ze zdaniem matki – oczywiście, wiele dorosłych osób ma taką potrzebę, ale w przypadku kompleksu matki jest to wręcz konieczność. Osoba, która doświadczała skrajnych zachowań rodzicielki, w każdej sytuacji chce znać jej zdanie i zawsze o nim pamiętać.
  • Przejmowanie światopoglądu matki – pierwszym i najważniejszym środowiskiem wychowawczym dziecka jest dom rodzinny. To właśnie tutaj uczymy się jakie zachowania są postrzegane przez społeczeństwo dobrze, a jakie nie. Rodzice przekazują najważniejsze wartości, uczą tego, jak wygląda dorosłość. Dziecko wychowujące się w zdrowym środowisku dorastając, uczy się jednak samodzielnie weryfikować rzeczywistość i wyrabia sobie własne opinie na różne tematy. Kompleks matki przejawia się tym, że dorosła osoba w każdej sytuacji zastanawia się, co na dany temat myśli jej matka.
  • Bliski kontakt z matką – oczywiście są takie sytuacje, w których warto poprosić bliską osobę o pomoc, opinię, poradę. Kompleks matki objawia się tym, że kontakt z rodzicielką jest naprawdę bliski. Osoba dorosła pyta więc matkę o zdanie, poradę czy opinie w wielu sprawach, nawet tych, które mogą wydawać się błahe.
  • Strach przed osądzeniem – dorosła osoba dostosowuje swoje plany do wymagań matki? W takich sytuacjach można mówić o kompleksie matki. Strach przed osądem jest tak duży, iż dorosły człowiek układa swój plan dnia w taki sposób, aby zajęcia nie kolidowały na przykład z godziną spotkania rodzinnego, którą ustaliła matka bez konsultacji z dorosłym już dzieckiem.
  • Unikanie kontaktów z matką – osoba z kompleksem matki może często kontaktować się z rodzicielką lub wręcz przeciwnie, może unikać tego kontaktu. Powodem może być na przykład strach przed osądzeniem.

Nie każda bliska relacja z matką jest zła

Warto pamiętać, że szacunek i bliski kontakt z matką jest ważny. Nie każda bliska relacja z rodzicielką jest zła i nie każda oznacza, że mamy do czynienia z kompleksem matki. Jeśli podejrzewasz, że partner lub partnerka boryka się z tym kompleksem, postaw na uważną obserwację. Warto poznać kilka przykładów sytuacji, które świadczą o kompleksie matki. Jeśli na przykład dla partnera lub partnerki matka jest zawsze najważniejsza, jest to niepokojący objaw. Spędzacie wspólny wieczór, który został zaplanowany i był długo wyczekiwany, aż tu nagle dzwoni matka i prosi o wizytę w celu wypicia wspólnej herbaty, bo na przykład jej się nudzi. Jeśli partner lub partnerka nie potrafi odmówić i rezygnuje ze wspólnego wieczoru, warto zastanowić się nad relacją. Kolejna przykładowa sytuacja może dotyczyć samodzielności, a raczej jej braku. Partner lub partnerka nie wie, jak ustawić program w pralce? A może nie potrafi przygotować podstawowych potraw? To także niepokojące objawy.

Wspomniane wyżej przykłady powinny wzbudzić niepokój. Trzeba jednak pamiętać, że w wyjątkowych przypadkach można zrozumieć niektóre zachowania. Jeśli na przykład mama straciła męża i potrzebuje towarzystwa, czasami można zrezygnować ze wspólnego wieczoru, aby pomóc przeżyć jej ciężki czas. Trzeba być  uważnym, obserwować relacje i nie wyciągać pochopnych wniosków. Warto bowiem pamiętać, że nie każda bliska relacja z matką jest zła.

Kompleks matki – jak rozwiązać problem?

Matka osoby bliskiej Twojemu serca jest zawsze na pierwszym miejscu? Męczy Cię to, że partner lub partnerka jest na każde zawołanie rodzicielki? Pamiętaj, że nie warto od razu bez walki rezygnować z relacji miłosnej. Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma problem z kompleksem matki, zacznij działać jak najszybciej. Wyposaż się także w dużą dawkę cierpliwości i zrozumienia, gdyż okażą się one niezbędne. Aby rozwiązać problem i zawalczyć o swój związek, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów. Najczęściej dobra psychoterapia to jedyne słuszne rozwiązanie problemu. Terapia dla par ma wiele zalet. Dzięki niej partnerzy nauczą się stawiać granice prywatności, a także żyć we dwoje i komunikować odpowiednio swoje potrzeby czy obawy. Także terapia indywidualna to dobry wybór, chociaż może być trudno przekonać do niej osobę z kompleksem matki. Taka terapia pozwoli zrozumieć, że relacje z matką nie są zdrowe ani prawidłowe. Warto jednak pamiętać, że dla dorosłego już dziecka może być to bardzo trudne, a nawet bolesne. W czasie terapii trzeba dać bliskiej osobie dużo wsparcia i okazać zrozumienie oraz cierpliwość.