Czym jest Odpowiedzialny Turysta? (I nasz przewodnik, jak nim zostać)

Czym jest Odpowiedzialny Turysta? (I nasz przewodnik, jak nim zostać)

Turystyka wzrasta, co jest zrozumiałe, świat jest pełen spektakularnych widoków i unikalnych dzikich zwierząt, które każdy powinien zobaczyć w ciągu swojego życia. Jednakże, ta wzmożona eksploracja jest czasami prowadzona w sposób, który wpływa na lokalne społeczności i zasoby. Trwają intensywne kampanie, które mają na celu obronę dobrobytu naszej planety – nasze ciągłe złe traktowanie jej pozostawia druzgocące skutki.

W 2018 roku około 1,4 miliarda turystów podróżowało do obcych krajów i ta statystyka ciągle rośnie. Jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami podróżowania, jednak ważne jest, abyśmy działali odpowiedzialnie i chronili piękną, unikalną dziką przyrodę i społeczności, które zamieszkują ten świat.

Istnieje wiele małych kroków, które możemy podjąć podczas podróży, aby zminimalizować negatywny wpływ komercyjnej turystyki na środowisko naturalne – w ten sposób wszyscy możemy stać się odpowiedzialnymi turystami.

Czym jest odpowiedzialna turystyka?

Odpowiedzialna turystyka zajmuje się tym zagadnieniem na poziomie osobistym – jak TY możesz coś zmienić? Dąży ona do ograniczenia negatywnego wpływu turystyki na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko, jaki wywiera ona na odwiedzane przez nas społeczności lokalne. Rozwój turystyki stworzył dodatkowe możliwości niszczenia środowiska naturalnego, jednak dokonywanie wyborów i działanie w sposób, który wspiera trwałość tych społeczności jest tym, na czym polega odpowiedzialna turystyka. Szanowanie środowiska naturalnego i poprawianie, a nie niszczenie, jakości życia lokalnej społeczności jest najważniejsze w byciu odpowiedzialnym turystą.

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat odpowiedzialnej turystyki – nie trzeba być super eko-wojownikiem, aby być odpowiedzialnym turystą, wystarczy być pozytywną siłą, w przeciwieństwie do negatywnej.

Dlaczego odpowiedzialna turystyka jest ważna?

Zrównoważona turystyka, która przynosi korzyści miejscowej ludności przy jednoczesnym zachowaniu lokalnej przyrody i kultury jest niezwykle istotna. Jednak przypadki “zbyt intensywnej turystyki” zniszczyły wiele ukochanych miejsc.

Co to jest “nadmierna turystyka”?

Nadmierna turystyka” to sytuacja, w której do danego miejsca przyjeżdża zbyt duża liczba turystów, co ma negatywny wpływ na lokalną społeczność, przyrodę lub doświadczenia turystyczne. Wenecja jest przykładem miasta, które zostało dotknięte ‘nadmiarem turystów’. Wenecja jest obecnie domem dla około 55 000 lokalnych mieszkańców. Jednak liczba turystów, którzy odwiedzają miasto każdego roku wynosi około 20 milionów!

Istnieją oczywiste korzyści z turystyki, ale turystyka na taką skalę ma również silne negatywne skutki. Nadmierna turystyka” może powodować uszkodzenia infrastruktury, niepokoje wśród mieszkańców z powodu niedogodności związanych z masowym napływem turystów, a także może wpływać na wrażenia samych turystów (zwiedzanie miejsca otoczonego tłumem ludzi odbiera mu naturalne piękno).

W wielu przypadkach odpowiedzialna turystyka jest kwestią szacunku dla lokalnych tradycji, kultury i środowiska. Ważne jest, aby być “wrażliwym kulturowo”, aby zachować dobrobyt lokalnych społeczności, pobudzić ich gospodarkę i w pełni zanurzyć się w swoich podróżach.

Zrównoważone lub odpowiedzialne podróżowanie i turystyka trafiły do mediów głównego nurtu w sposób większy niż kiedykolwiek wcześniej w 2017 roku ze względu na rosnącą świadomość tego, co jest nazywane “overtourism”. Mam nadzieję, że to włączenie do głównego nurtu dyskusji o turystyce w ogóle, a w szczególności o słabym lub słabym zarządzaniu gośćmi, pomoże napędzić większą świadomość znacznie szerszych i głębszych dyskusji, których potrzebujemy, aby wszystkie formy podróżowania i turystyki były bardziej zrównoważone.

Jak być odpowiedzialnym turystą?

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci uczynić Twoje podróże bardziej zrównoważonymi:

Zostań na kilka nocy

Niektóre miejsca charakteryzują się dużą liczbą turystów jednodniowych, którzy odwiedzają miasto tylko na jeden dzień i potem je opuszczają. Pozostanie na noc pomaga wspierać lokalne hotele i podobne placówki.

Wspieraj lokalną gospodarkę

Jedz w lokalnych restauracjach, kupuj lokalnie wykonane pamiątki i prezenty, odwiedzaj lokalne rynki i korzystaj z usług lokalnego przewodnika… w zasadzie wszystko, co lokalne! W ten sposób wiesz, że Twoje pieniądze trafiają z powrotem do społeczności i do ludzi, którzy Cię goszczą, a nie do jakiejś nieznanej organizacji korporacyjnej.

Odkrywaj niepopularne miejsca

Jednym z powodów, dla których dochodzi do “przeludnienia” jest to, że ludzie chcą zobaczyć te same zabytki. Podczas zwiedzania miast istnieją wyróżniające się atrakcje – oczywiście będziesz chciał je zobaczyć i my również tego chcemy – ale pomyśl o ukrytych klejnotach, które można znaleźć poza utartymi szlakami.

Stań się tymczasowym mieszkańcem, a nie turystą

 • Przestrzegaj lokalnych zasad ubioru, szczególnie w miejscach kultu religijnego. Społeczności będą miały do Ciebie większy szacunek, jeśli będziesz szanować ich wierzenia i tradycje.
 • Zawsze pytaj o pozwolenie, zanim zrobisz komuś zdjęcie, niezależnie od tego, jaki niesamowity tradycyjny strój ma na sobie dana osoba, to tylko uprzejmość!
 • Zanim wyruszysz w podróż, dowiedz się czegoś więcej o danej kulturze. Może naucz się kilku słów lub zwrotów w ich języku; miejscowi będą pod wrażeniem Twojej wiedzy i zainteresowania, a to może być nawet użyte jako narzędzie do targowania się na rynkach/sklepach.

Zminimalizuj transport

72% emisji CO2 w turystyce jest związane z transportem, więc jeśli to możliwe, zwiedzaj miejsca pieszo i korzystaj z tanich publicznych autobusów/pociągów lub bardziej lokalnych, pomysłowych środków transportu, takich jak tuk-tuk.

Nie kupuj produktów z gatunków zagrożonych wyginięciem

Obejmuje to wyroby ze skóry krokodyla, mięso z buszu i skorupę żółwia, by wymienić tylko kilka. Popyt na te produkty wspiera przestępczość związaną z dzikimi zwierzętami, nielegalny handel i pogarszanie się populacji gatunków na całym świecie.

Unikaj zabierania “naturalnych pamiątek”.

Pomysł posiadania kawałka Wielkiego Muru Chińskiego lub muszli z Wielkiej Rafy Koralowej może być dla niektórych ekscytujący, ale nie jest etyczny ani zrównoważony. Możesz naruszyć naturalny ekosystem, lub jakiś obcy gatunek może wrócić z tobą, co naruszy twój rodzimy ekosystem! Trzymaj się lokalnych sklepów z pamiątkami

Powody, dla których odpowiedzialne podróżowanie ma znaczenie

Ludzie są zainspirowani do podróżowania, ponieważ są ciekawi i zafascynowani otaczającym ich światem. Co jest wspaniałe! Świat jest pięknym, ekscytującym miejscem. Ale podróże mogą mieć negatywny wpływ na ten świat, który tak bardzo kochamy. Dlatego właśnie odpowiedzialne podróżowanie ma znaczenie.

Odpowiedzialne podróżowanie stało się ostatnio modnym słowem, ale jest to coś więcej niż tylko trend marketingowy. Bez względu na to, czy nazywamy je odpowiedzialnym, zrównoważonym czy ekologicznym, oznacza to podróżowanie w sposób, który minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i daje coś od siebie miejscom, które odwiedzamy. Promowanie tego typu turystyki jest kluczowe, jeśli chcemy nadal cieszyć się naturalnym pięknem, kulturą i interakcjami, które sprawiają, że podróże są tak wyjątkowe.

Odpowiedzialne podróżowanie może mieć bardzo pozytywny wpływ zarówno na podróżujących, jak i na lokalne społeczności. Oto siedem powodów, dla których ten coraz bardziej popularny styl podróżowania staje się coraz bardziej potrzebny.

Odpowiedzialne podróżowanie przynosi korzyści lokalnej społeczności

Kiedy zakochujemy się w nowym miejscu, musimy podziękować jego mieszkańcom. To oni pielęgnują te miejsca jak dom. Pracują tam, żyją tam, kochają tam i nadają tym miejscom kulturę, koloryt i osobowość, które przyciągają turystów. Jednak często turystyka nie przynosi bezpośrednich korzyści miejscowym. Wielkie firmy, które istnieją poza miejscowościami, w których działają, często nie przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Odpowiedzialne podróżowanie skupia się na tym, by wszystko było lokalne. Odpowiedzialni turyści robią zakupy na miejscu i wspierają swoimi pieniędzmi ludzi, którzy tam mieszkają.

Wolontariat może być ważnym elementem odpowiedzialnej turystyki, jeśli jest właściwie realizowany. Jest to świetny sposób, aby dać coś od siebie, zamiast tylko brać. Discover Corps wspiera lokalne społeczności, w których organizujemy wycieczki, poprzez uwzględnianie aspektów kulturowych i wspieranie lokalnej gospodarki.

Odpowiedzialne podróżowanie pomaga zachować kulturę.

Doświadczanie unikalnej kultury różnych miejsc jest jednym z najwspanialszych aspektów podróżowania. Ale lokalne kultury mogą zostać łatwo pokonane przez siły zewnętrzne, gdy turystyka pojawia się w nowym miejscu. Zagraniczni organizatorzy wycieczek i podróżnicy mogą przytłoczyć lokalną kulturę swoją własną, co powoli mija się z celem.

Odpowiedzialne podróżowanie zachowuje lokalną kulturę poprzez szacunek, edukację i wsparcie finansowe. Zamiast budować nowe atrakcje, które są zgodne z kulturą, którą znamy, odpowiedzialna turystyka stara się wspierać istniejące zasoby i dostępne doświadczenia.

Jedząc lokalną żywność, poznając lokalną sztukę i przeznaczając nasze dolary dla lokalnych rzemieślników i rękodzielników na targach i w małych sklepach, mamy bardziej autentyczne doświadczenie z lokalną kulturą, a także pomagamy zachować ją dla przyszłych pokoleń.

Rdzenne kultury często stają przed największymi wyzwaniami w zachowaniu swoich korzeni. Poprzez edukację i celebrowanie bogatego dziedzictwa tych rdzennych kultur podczas naszych podróży, pomagamy im zachować tradycje i sposób życia, które były przekazywane przez pokolenia.

Odpowiedzialne podróżowanie pomaga chronić środowisko.

Wpływ podróży na środowisko jest ogromny. Nawet najbardziej świadome ekologicznie osoby, decydując się na wejście na pokład samolotu, aby gdzieś polecieć, pozostawiają po sobie duży ślad węglowy. Emisja CO2 podczas lotów międzynarodowych wzrosła o 83% od 1990 roku. Istnieją jednak sposoby, aby zrównoważyć ten ślad i zmniejszyć nasz wpływ na środowisko w innych miejscach podczas naszych podróży.

Podróżujący mogą zmniejszyć swój wpływ na środowisko poprzez podróżowanie bez bagażu, chodzenie pieszo zamiast jazdy samochodem, noszenie przy sobie butelek wody wielokrotnego użytku, kupowanie offsetu węglowego dla podróży lotniczych i szanowanie zasobów naturalnych.

Tak wielu z nas podróżuje po części po to, by cieszyć się pięknem przyrody na całym świecie. Ale to naturalne piękno jest zagrożone, jeśli nie staramy się go chronić. Odpowiedzialna turystyka zachęca nas do tego.

Odpowiedzialne podróżowanie zapewnia miejsca pracy dla miejscowych.

Branża turystyczna może być ogromnym źródłem zatrudnienia dla lokalnej społeczności, ale tylko wtedy, gdy firmy turystyczne działają w sposób odpowiedzialny. Odpowiedzialni operatorzy turystyczni starają się utrzymać lokalne miejsca pracy. Stanowiska przewodnika, kucharza, gospodarza, tłumacza i wiele innych mogą zapewnić niezbędne zatrudnienie osobom, które mogą mieć trudności z jego znalezieniem.

Lokalne zatrudnienie to lepsze doświadczenie dla wszystkich zainteresowanych. Miejscowi mogą dzielić się swoją kulturą z turystami, jednocześnie zarabiając na tym, a turyści są traktowani jako osoby z bogatą wiedzą i doświadczeniem, które miejscowi mają do zaoferowania.

Odpowiedzialne podróżowanie sprawia, że podróżowanie staje się przyjemniejsze.

Świadomość, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać lokalne społeczności i środowisko naturalne może sprawić, że podróżowanie stanie się o wiele przyjemniejsze. Kiedy podróżowanie przynosi obopólne korzyści zarówno turystom, jak i mieszkańcom, wszyscy mają bardziej pozytywne doświadczenia.

Jeśli turystyka zabiera więcej niż oddaje, powoduje to negatywne postrzeganie turystów. Miejscowi mogą zacząć żywić urazę do operatorów i turystów odwiedzających ich kraj, ponieważ widzą i doświadczają sposobów, w jakie podróże negatywnie wpływają na ich dom. Ale kiedy podróżujemy odpowiedzialnie, turyści i miejscowi mogą cieszyć się i chronić piękne miejsca, które chcą poznać.

Nie możemy podróżować, nie będąc odpowiedzialnymi.

Bez odpowiedzialnej turystyki, podróżowanie jest mniej zrównoważone. Kiedy nie bierzemy pod uwagę naszego wpływu na miejsca, do których podróżujemy, nie chronimy ich na przyszłość. Niektóre z tych miejsc mogą nawet zniknąć. Weźmy pod uwagę niesamowitą Wielką Rafę Koralową w Australii, która jest domem dla miliardów organizmów. Wielka Rafa Koralowa jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Australii. Turystów przyciąga jej bioróżnorodność i naturalne piękno. Ale właśnie te aspekty są niszczone, gdy nie podróżujemy w sposób odpowiedzialny. Odpowiedzialne podróżowanie zachęca podróżników do ciągłego kształcenia się w zakresie zmniejszania wpływu na miejsca takie jak Wielka Rafa Koralowa, tak abyśmy mogli je nadal oglądać i doświadczać.

Nasze dzieci również będą podróżować odpowiedzialnie.

Wspierając odpowiedzialne podróżowanie z naszymi dziećmi, pokazujemy im, jak wygląda podróżowanie w sposób bardziej odpowiedzialny. Dzieci uczą się doceniać lokalną kulturę, szanować lokalne zasoby i rozumieć swój wpływ na otaczający je świat. Odpowiedzialne podróżowanie może zapewnić bogatsze doświadczenia dla całej rodziny, a ucząc nasze dzieci jak ważna jest odpowiedzialna turystyka, możemy sprawić, że podróże będą lepsze dla przyszłych pokoleń. Bez odpowiedzialnego podróżowania ryzykujemy utratę wszystkiego, co kochamy w podróżowaniu. Świat zasługuje na odpowiedzialną turystykę, my również.

ODPOWIEDZIALNA TURYSTYKA JEST LEPSZA DLA WSZYSTKICH

Odpowiedzialna turystyka to aktywna świadomość wpływu, jaki podróże mogą mieć na miejsca docelowe, ludzi i przyrodę, która je zamieszkuje, zarówno pozytywnego, jak i negatywnego. Ogólna idea polega na tym, że gdy wszystkie segmenty branży turystycznej – touroperatorzy, hotele, organizacje rządowe, mieszkańcy i sami podróżnicy – biorą odpowiedzialność za zapewnienie, że podróże są zrównoważone, powstają lepsze miejsca do życia dla ludzi i lepsze miejsca do odwiedzania. Odpowiedzialni podróżnicy mają pewną świadomość kulturową na temat miejscowej ludności, z którą wchodzą w interakcje, a także poszukują doświadczeń kulturowych, które przynoszą im korzyści ekonomiczne.

Rozważają wpływ, jaki ich podróże wywierają na ekoturystyczne destynacje, ostrożnie wybierając zakwaterowanie, transport i zajęcia w sposób, który pomaga zachować naturalne piękno i dziką przyrodę. Bądźmy szczerzy: poświęcenie czasu na zastanowienie się nad naszym wpływem na destynację nie zawsze jest wygodne, kiedy jesteśmy na wakacjach.

DLACZEGO ODPOWIEDZIALNA TURYSTYKA JEST LEPSZA

 • Wzajemnie korzystne zanurzenie w kulturze
 • Kultywowanie świadomości kulturowej
 • Ambasadorzy “inności”.
 • Wsparcie/udział w programach wolontariatu
 • Głębsze więzi z lokalnymi społecznościami
 • Odkrycia poza utartymi szlakami
 • Unikanie nadmiernej turystyki
 • Promocja zrównoważonej turystyki
 • Korzyści z turystyki ekologicznej
 • Oszczędzanie środowiska naturalnego pomaga wszystkim
 • Prawdziwie transformujące podróże
 • Nawiązywanie kontaktów z innymi eko podróżnikami
 • Rozpowszechnianie wiedzy o turystyce zgodnej z sumieniem
 • Sieć odpowiedzialnego podróżowania
 • Inwestowanie w Etyczną Turystykę

KULTYWOWANIE ŚWIADOMOŚCI KULTUROWEJ

Historycznie rzecz biorąc, identyfikowaliśmy inne kultury głównie poprzez używanie przestarzałych stereotypów i odległych tropów dotyczących tego, kim są ludzie. To tylko przyczynia się do powstawania nieporozumień między kulturami, a brak świadomości często prowadzi do napiętych relacji.

Zrozumienie kulturowe najlepiej budować na prawdziwej wymianie myśli w czasie rzeczywistym. Na przykład, podczas gdy rdzenni Amerykanie bez wątpienia celebrują tradycje plemienne, same te aspekty nie definiują tego, kim są dzisiaj jako naród. Podobnie jak współcześni obywatele USA nie mogą być utożsamiani z listą posiadaczy niewolników – Waszyngtonem, Hancockiem, Jeffersonem, Franklinem itd.

Świadomość międzykulturowa to coś więcej niż zwykła recytacja historii.

Odpowiedzialna turystyka celebruje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość danego miejsca i jego mieszkańców, a odpowiedzialni podróżnicy dostrzegają, że świat wciąż ewoluuje (a wraz z nim społeczeństwa). Poprzez dzielenie się pomysłami, a nie ich projekcję, wyznaczamy drogę do lepszego zrozumienia siebie nawzajem.