Pompy do benzyny – ręczne, syfonowe a może na korbę?

Pompy do benzyny – ręczne, syfonowe a może na korbę?

Pompa do przesyłu paliwa może mieć różne kształty i rozmiary. Zmotoryzowana pompa może być bardzo przydatnym narzędziem dla rolników i wykonawców budowlanych. Każdy, kto ma do utrzymania flotę ciężarówek lub ciężkiego sprzętu, wie, jak przydatne jest posiadanie zbiornika paliwa i pompy do benzyny – które służą jako mobilna stacja paliw.

Pompy do benzyny obsługiwane ręcznie, syfonowe

Do mniejszych prac, takich jak wymiana oleju lub usuwanie niewielkich ilości wody z wąskich lub trudno dostępnych miejsc, używaj ręcznej pompy transferowej. Pompa syfonowa wykorzystuje siłę grawitacji do przenoszenia płynów z jednego pojemnika do drugiego. Pompy syfonowe są zasadniczo długą rurką, zwykle wykonaną z gumy lub plastiku. Jeden koniec rurki umieszczony jest w jednym pojemniku, który musi być uniesiony wyżej niż pojemnik, do którego płynie płyn. Drugi koniec to koniec, z którego wypłynie płyn. Na tym końcu rurki musi być wytwarzane ssanie, aby płyn mógł płynąć. Gdy płyn przepłynie przez rurkę, syfon sam zakończy spuszczanie płynu. Syfony podstawowe mogą wymagać wygenerowania ssania ustami lub oddzielnym urządzeniem ssącym.

Inne pompy syfonowe są wyposażone w gumową gruszkę ściskaną, która generuje ssanie i umożliwia szybsze pompowanie. Pompy do benzyny syfonowe są bardzo elastyczne i wszechstronne. Pompa syfonowa jest najtańszą przenośną opcją transferu paliwa, ale jest również najwolniej przenosząca ciecz ze wszystkich typów pomp. Używaj ich jako pompy do nafty lotniczej, czy jako pompy awaryjnej do napełniania zbiornika gazu z kanistra lub do usuwania mniejszych ilości płynu z trudno dostępnych miejsc.

Pompy do paliwa napędzane korbą

Pompa napędzana korbą wykorzystuje obrotową korbę ręczną do:

  • generowania ssania
  • przemieszczania płynów.

Większość pomp rotacyjnych jest wykonana z metalu i ma metalową rurkę zwisającą z pojemnika, na którym są zamontowane. Podczas obracania uchwytu pompa zasysa płyn z pojemnika i przepuszcza go gumowym wężem do innego pojemnika. Pompy do benzyny zwykle montuje się na beczce lub wiadrze i są w stanie przenosić płyny znacznie szybciej niż pompy syfonowe. Ponieważ trzeba ją kręcić ręcznie, pompa z korbą jest jedną z najbardziej pracochłonnych pomp w użyciu. Pompy te są idealne do przenoszenia paliwa z beczki lub zbiornika paliwa w stałym miejscu. Pompy napędzane korbą są tańsze niż pompy elektryczne i gazowe. Jeśli pompujesz paliwo hurtem z beczki w garażu do ciężarówki lub kosiarki, ta korba będzie działać dobrze. Warto jednak rozeznać się we wszystkich dostępnych możliwościach i wybrać najlepsze rozwiązanie.