Fototapety idealne dla każdego – co wybrać?

Fototapety idealne dla każdego – co wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na udekorowanie ścian w swoich domach (czy też biurach lub ogółem budynkach firmowych) fototapetami. Nic w tym dziwnego. To wygodne, łatwe w montażu rozwiązanie, które jednocześnie daje piękny efekt wizualny. Zdaniem wielu osób ciekawa fototapeta to znacznie lepsze (i zdecydowanie bardziej nowoczesne) wyjście niż przykładowo zwykła farba.

Kiedy już zdecydujemy, że chcemy położyć na ścianie fototapetę, pojawia się kolejny dylemat. Musimy zdecydować się na konkretny wzór, a obecnie nie jest to łatwe – do wyboru jest ogromna ich ilość. Poniżej chcielibyśmy podzielić się z Wami pomysłami na uniwersalne fototapety, które powinny dobrze wyglądać w większości pomieszczeń, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały one urządzone!

Którą fototapetę wybrać?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, a przy tym niezwykle uniwersalnym, są fototapety z chmurami. Wzory inspirowane niebem mają marzycielski charakter i będą świetnie uzupełniały wystrój praktycznie dowolnego typu, od pomieszczeń (salonów, sypialni, home office i nie tylko) w stylu skandynawskim, po tradycyjne.

Warto podkreślić, że “chmury” to bardzo szeroka kategoria. Należą do niej między innymi delikatne, pastelowe widoki, jak i na przykład fototapety z niebem zachmurzonym czy burzowym. Można więc taką fototapetą rozjaśnić pomieszczenie lub nieco je przyciemnić, w zależności od swoich preferencji.

Ciekawą podkategorią tapet z chmurami są takie wzory, które przedstawiają zarówno niebo i chmury, jak i morze oraz statki. Dla fanów morskich klimatów po prostu idealne. Również zachodzące czy wschodzące słońce jest miłym dla oka i często pojawiającym się motywem.

Typy fototapet – najważniejsze informacje

Wzór tapety to jedno, a jej typ – drugie. Można wyróżnić m.in. fototapety winylowe, laminowane, lateksowe oraz flizelinowe, a także nowoczesne fototapety MagicSick. Różnią się sposobem montażu (np. jakiego typu klej trzeba wykorzystać i na co go nałożyć), a także tym, na jakich powierzchniach można je wykorzystać. Przykładowo niezwykle łatwe w montażu i umożliwiające wielokrotne odklejanie i naklejanie fototapety MagicStick nie mogą być stosowane na ścianach pokrytych określonym typem farb.

W związku z tym zanim zamówimy tapetę, powinniśmy dokładnie sprawdzić, z jakim jej rodzajem nasza ściana będzie w ogóle kompatybilna. Następnie musimy zdecydować, który sposób montażu najbardziej nam odpowiada. Poszczególne typy fototapet mogą także mniej lub bardziej znacząco różnić się ceną, więc trzeba też wziąć pod uwagę budżet, jakim się dysponuje.