Podkreślacze – przydatne czy zbędne?

Podkreślacze – przydatne czy zbędne?

Wykorzystywane na co dzień przybory szkolne i biurowe pełnią określone role, które przesądzają o ich przydatności. Poza podstawowym wyposażeniem każdego biurka, piórnika czy przybornika, w miejscach tych znaleźć się mogą dodatkowe przedmioty, wpływające na komfort i wydajność pracy. Dobrym przykładem są podkreślacze, niezwykle lubiane przez uczniów, studentów lub np. prelegentów. Można się bez nich obejść, ale obecne przy nauce czy planowaniu przyspieszają i ułatwiają wykonywanie różnych czynności.

Zalety podkreślaczy

W sprzedaży dostępne są podkreślacze w niemalże dowolnych kolorach. Bardzo popularne są neonowe, zapewniające zwiększoną widoczność w różnych warunkach oświetleniowych. Jeśli ktoś preferuje stonowane barwy, nie będzie mieć problemów z wyborem ciekawego zestawu. Do wygodnej pracy wystarcza kilka kontrastowych kolorów, bo zbyt duża różnorodność podkreśleń sprawia, że całość staje się mniej czytelna. Większość mazaków tego typu ma specjalnie uformowaną końcówkę (płaską), dzięki której zaznaczanie jest łatwiejsze. Mogą posługiwać się nimi nawet najmłodsi użytkownicy o jeszcze niezbyt wprawnych rękach, zwłaszcza że obudowa jest również bardzo wygodna. Sklepy oferują zarówno zestawy, jak i pojedyncze zakreślacze, można więc wybrać pasujące czy lubiane kolory.

Istnieje spora grupa osób, które uczą się lub pracują wydajniej poprzez praktyczne wykorzystanie podkreślaczy. Kontrastowe barwy pomagają skupić uwagę na najbardziej istotnych rzeczach. Szeroką końcówką mazaka można z łatwością zaznaczyć zarówno pojedyncze słowa, jak i większe fragmenty tekstu. Jeśli zachodzi potrzeba, możliwe jest też wykonanie prostego rysunku czy schematu.

Nie są niezastąpione

Najważniejszą cechą przemawiającą za wyborem podkreślaczy wydaje się być łatwość użycia w konkretnym celu. Mając jednak do dyspozycji zwykłe mazaki, pisaki, długopisy żelowe czy nawet kredki można równie efektywnie podkreślać i zaznaczać ważne treści. Dla wielu osób zakup dodatkowych przyborów, zajmujących miejsce i nierzadko kosztownych, okazuje się po prostu zbędny. Typowy podkreślacz jest dość duży w porównaniu do ołówka czy długopisu, co może mieć znaczenie przy posiadaniu mniejszego piórnika, małej torebki czy nawet jedynie kieszeni.

Nawyk używania podkreślaczy przy pracy lub nauce powoduje dyskomfort, kiedy nie ma się dostępu do tych przyborów. W niektórych sytuacjach może sprawić, że osoba nie będzie w stanie zapamiętać ważnych informacji czy też wyciągnąć wniosków z czytanego tekstu. Skupianie się jedynie na kolorowych zakreśleniach na dłuższą metę upośledza umiejętność szybkiego skanowania tekstu, choć oczywiście bywa pomocne.