Bezpieczna praca na wysokościach. O czym warto pamiętać?

Bezpieczna praca na wysokościach. O czym warto pamiętać?

Przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy nie powinno być przez nikogo lekceważone. Zwłaszcza podczas wykonywania zadań na  wysokościach. Nieodpowiednie przygotowanie się do wykonania pracy może stanowić przyczynę ciężkiego wypadku, a nawet śmierci. Warto zatem zawczasu zadbać o znajomość zasad bezpieczeństwa, odpowiednie przygotowanie sprzętu i środków ochrony osobistej.

Co mówią przepisy BHP?

Przepisy BHP to nie tylko zbiór zasad, do których przestrzegania jesteśmy zobligowani. To także zbiór cennych wskazówek, które w niecodziennej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia mogą ocalić nam życie. Zgodnie z ogólnie przyjętymi przepisami praca na wysokościach jest równoznaczna z podejmowaniem działań i zadań, które wykonujemy m.in. na:

  • stropach;
  • rusztowaniach;
  • dachach;
  • kominach;
  • drabinach;
  • konstrukcjach budowlanych.

Prace na wysokościach wykonuje się zatem na różnego rodzaju podwyższeniach, które znajdują się na wysokości minimum jednego metra.

Przyjęte w polskim prawie przepisy BHP stawiają konkretne wymogi dla osób chcących wykonywać pracę na wysokościach. Do ich wykonywania niezbędne jest posiadanie uprawnień wysokościowych, do których wykonania niezbędne są badania lekarskie.

Sprzęt do pracy na wysokościach i środki ochrony osobistej

Prace na wysokościach najczęściej wykonywane są na podnośnikach koszowych. Wbrew pozorom takie zadania nie są wykonywane wyłącznie w branży budowlanej. Z urządzenia często korzystają firmy ogrodnicze, sprzątające oraz osoby prywatne, które chcą samodzielnie pomalować elewację domu albo przyciąć korony wysokich drzew. Osoby i firmy, które potrzebują podnośnika koszowego wyłącznie od czasu do czasu, mogą zdecydować się na wynajem podnośników koszowych np. na http://rent-expert.pl/. Wbrew pozorom na wynajem sprzętu wcale nie trzeba długo czekać. Co więcej, podnośnik koszowy zostanie dostarczony we wskazane przez Ciebie miejsce. Dzięki temu będziesz mógł wykonać wszystkie planowane prace prywatne, jak i również te służące dobru publicznemu w terminie.

Pracę na wysokościach zawsze rozpoczynamy od przygotowania miejsca pracy i zabezpieczenia samego siebie. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest założenie kasku ochraniającego głowę, roboczego obuwia oraz kamizelki odblaskowej. Co więcej, musisz zabezpieczyć się przed upadkiem z wysokości. W tym celu powinieneś mieć uprząż, która będzie przypięta do tzw. punktu asekuracyjnego. W żadnym wypadku nie lekceważ zasad bezpieczeństwa, nieodpowiedzialne zachowanie możesz przypłacić życiem lub zdrowiem.