Od czego zależne są ceny paliw

Od czego zależne są ceny paliw

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że największe koszty związane z posiadaniem samochodu to nie wcale koszty jego zakupu czy wymiany zużytych podzespołów eksploatacyjnych, ale właśnie koszty związane z zakupem paliwa. Niezależnie od tego, ile kilometrów rocznie pokonujemy i czy używamy naszego pojazdu jedynie na codzienne dojazdy do pracy czy też na zakupy bądź jako środek transportu na wakacyjne podróże, jesteśmy zdani na ceny widniejące na stacjach paliw. Od czego one zależą i jak kształtowały się w ostatnich miesiącach? Czy powinniśmy się obawiać podwyżek na stacjach w najbliższym czasie?

Regularne obniżki

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas już do regularnych obniżek na wszystkich stacjach benzynowych. Pomimo tego, że porównując ceny paliw w różnych województwach różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu groszy na każdym litrze, to jednak średnio w Polsce płacimy obecnie za olej napędowy 4,-zł zaś za benzynę bezołowiową 95 w okolicach 4,10 zł. Porównując obecne ceny paliw do tych sprzed kilku miesięcy można zobaczyć wyraźny spadek z okolic 4,50 zł. Warto mieć również na uwadze, że jeszcze ponad rok temu cena benzyny bezołowiowej 95 dochodziła do 5,50 złotego!

Cena ropy?

Cena ropy, która w największym mierze odpowiada za ostatnie spadki cen na stacjach paliw, wynika z podstawowego prawa ekonomicznego – stosunku popytu do podaży. W chwili obecnej światowi producenci wydobywają każdego dnia więcej baryłek ropy niż sięga zapotrzebowania na nią i z tego względu zmuszeni są oni do czynienia obniżek cen. Światowe gospodarki rozwijają się obecnie wolniej niż przewidywano i zapotrzebowanie na ropę naftową nie zwiększa się tak drastycznie jak zakładano.

Kurs dolara

Podstawową walutą, w której rozlicza się koszt zakupu baryłek ropy jest dolar amerykański – umacnianie się polskiej waluty w ostatnich miesiąca przekłada się zatem również na spadek cen paliw na lokalnych stacjach benzynowych.

Podsumowując, ostatnie miesiące to powód do radości dla wszystkich polskich kierowców, którzy mogą przez to tankować znacznie taniej.