Sprzęt do nauki w domu, jaki wybrać?

Sprzęt do nauki w domu, jaki wybrać?

Nauka zdalna, związana z sytuacją epidemiczną w naszym kraju, zaskoczyła większość rodziców, którzy stanęli przed wyzwaniem zorganizowania stanowiska do pracy szkolnej w domowym zaciszu. Okazało się, że to wcale nie takie proste. O ile, większość dzieciaków sprawnie korzysta ze sprzętów typu laptop czy komputer, to w większości przypadków były one wykorzystywane w celach rozrywkowych, a więc do grania w gry, oglądania filmów lub też korzystania z sieci internetowej. Często również bywało tak, że w domu był jeden komputer, który był wykorzystywany przez wszystkich domowników. Konieczność nauki zdalnej, wymusiła na wielu rozejrzenie się za nowym sprzętem dedykowanym dla dziecka.

Komputer stacjonarny czy laptop?

To, na jaki sprzęt można się zdecydować uzależnione jest oczywiście od możliwości finansowych, jakie posiadają rodzice. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na zakup bardzo drogiego sprzętu do użytku domowego, zwłaszcza, że tak naprawdę nie wiadomo, ile obecna sytuacja potrwa i jak długo dzieci będą zobligowane do pracy zdalnej właśnie w domach. W takim przypadku laptop może okazać się lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla młodszych dzieci, którym wystarczą podstawowe paramenty komputera- bez problemu dziecko odpali na nim programy do komunikacji z nauczycielem czy innymi uczniami. Pozwoli również na swobodne i sprawne korzystanie z sieci internetowej.

Komputer stacjonarny można kupić w cenie laptopa, tutaj jednak pojawiają się dodatkowe koszty w postaci zakupu monitora, myszki, klawiatury, co automatycznie podnosi finalną wartość sprzętu. Komputer stacjonarny, z dużym monitorem może być dobrym rozwiązaniem dla starszych uczniów, którzy spędzają przed nim znacznie więcej czasu, często również muszą wykonywać projekty na programach graficznych czy też poszerzać swoją wiedzę z zakresu informatyki.

W przypadku nauki zdalnej, warto również zadbać o to, by dziecko posiadało porządne słuchawki, które pozwalają wygłuszyć dźwięki pojawiające się każdego dnia w naszym domu. Jest to szczególnie ważne w momencie kiedy rodzice pracują zdalnie, a w domu jest więcej niż jedno dziecko. Odpowiednie wygłuszenie pozwoli na większe skupienie się dziecka na tym, co ma do przekazania nauczyciel podczas zdalnych lekcji. Istotnym elementem jest również wygodny i ergonomiczny fotel, który zadba o postawę ucznia, w czasie wielu godzin siedzenia przed ekranem komputera.

Zorganizowanie tego wszystkiego wymaga oczywiście nakładu kosztów, ale na pewno warto zainwestować w to, by dziecko miało odpowiednie warunki do zdalnej nauki.