Złe nawyki, które niszczą włosy

Złe nawyki, które niszczą włosy

Marzysz o zdrowych i lśniących włosach, ale mimo że wypróbowałaś już mnóstwo kosmetyków one nadal są zniszczone i matowe? Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że podczas codziennej pielęgnacji możesz nieświadomie im szkodzić i to właśnie może być przyczyną.

Używasz brudnych szczotek i grzebieni

Przybory, które używasz do rozczesywania włosów nie muszą być wymieniane co miesiąc. Pamiętaj jednak o ich regularnym czyszczeniu. Nieczyszczone stają się idealnym siedliskiem dla różnych drobnoustrojów, których nie chciałabyś mieć na swoich włosach. Po każdym użyciu usuń włosy ze szczotki lub grzebienia. Raz w miesiącu włóż je na kilka minut do wody z dodatkiem sody oczyszczonej, która usunie brud i zanieczyszczenia nagromadzone w trakcie używania.

Zbyt mocno spinasz włosy

Włosy lubią swobodę. Cienka gumka, której używasz może naruszyć strukturę włosów, sprawiając że zaczną się łamać. Zamień zwykłą gumkę na pokrytą materiałem frotkę, która jest znacznie bezpieczniejszą alternatywą. Jeśli chcesz tylko odsunąć włosy od twarzy, użyj wsuwek lub grzebyków.

Poddajesz włosy zbyt wielu zabiegom chemicznym

Farbowanie czy trwałe prostowanie włosów wymaga użycia mocnych środków chemicznych. Jeśli często wykonujesz te zabiegi, kondycja Twoich włosów znacznie spada. Najlepszym wyjściem jest ograniczenie ich do minimum. Jeśli jednak nie chcesz z nich rezygnować, na kilka dni przed wizytą w salonie fryzjerskim nałóż na włosy i skórę głowy specjalną maskę ochronną, która przygotuje je do zabiegu.

Suszysz włosy zbyt gorącym powietrzem

Nadmiar ciepła pozbawia włosy naturalnego nawilżenia, prowadząc do ich nadmiernego wysuszenia i odrywania łusek. Susząc lub prostując włosy nie ustawiaj maksymalnej temperatury. Jak sprawdzić czy temperatura jest odpowiednia? W przypadku prostownicy optymalna temperatura to około 180 stopni. Natomiast temperaturę suszarki sprawdź za pomocą ręki. Jeśli temperatura jest komfortowa dla Twojej skóry, będzie taka również dla włosów.

Pomijasz ochronę przed temperaturą

Nawet jeśli słyszałaś, że ochrona przed gorącym powietrzem jest ważna – pomijasz ją? Ten błąd może dużo kosztować Twoje włosy. Kosmetyki chroniące przed wysoką temperaturą zapobiegają uszkodzeniu łodygi włosa. Pomagają utrzymać wilgoć i zapobiegają łamaniu. Zawsze używaj kosmetyków ochronnych przed rozpoczęciem stylizacji, na wilgotne lub suche włosy. Upewnij się, że rozprowadziłaś kosmetyk na całej powierzchni, która będzie poddana stylizacji. Nie używaj jednak zbyt dużej jego ilości. Włosy nie powinny znów stać się mokre.

Zbyt rzadko podcinasz włosy

Jeśli chcesz zapuścić włosy, nie zapominaj o podcinaniu końcówek. Przynajmniej raz na dwa miesiące powinnaś odwiedzić fryzjera. Zniszczone i rozdwajające się końcówki nie dodadzą Twoim włosom uroku, a ich przycięcie sprawi, że będą dobrze się układać i lepiej rosnąć.

Nieprawidłowo rozczesujesz włosy

Najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji włosów jest rozpoczynanie ich szczotkowania od nasady w kierunku końcówek. Jeśli właśnie tak szczotkujesz włosy narażasz je na uszkodzenia mechaniczne. Oddziel niewielkie pasmo włosów (ok. 5 – 10 cm) i delikatnymi ruchami zacznij rozczesywać rozpoczynając od końcówek i stopniowo kierując się do nasady. Powtarzaj ten proces aż rozczeszesz wszystkie włosy.

Rozczesujesz mokre włosy

Gdy Twoje włosy są mokre ich łuski otwierają się. Sprawia to, że są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli chcesz rozczesać mokre włosy użyj w tym celu grzebienia o szeroko rozstawionych zębach lub przeczesz je po prostu palcami. To samo dotyczy osuszania ich ręcznikiem – zbyt mocne pocieranie tylko zaszkodzi. Dlatego najlepiej owiń mokre włosy ręcznikiem i pozwól aby samoistnie wchłonął nadmiar wody.