Piękna cera – jak ją osiągnąć?

Piękna cera – jak ją osiągnąć?

Przesuszona, pozbawiona jędrności, a może z licznymi niedoskonałościami? Jaka jest Twoja skóra? Jedno jest pewne, w dzisiejszym świecie nie ma ona łatwego życia, ponieważ jest stale atakowana – niemalże ze wszystkich możliwych stron.

Każdego dnia musi zmierzyć się z zanieczyszczeniami środowiska, niekorzystną aurą czy rozmaitymi toksynami, kryjącymi się w pożywieniu, nie wspominając już o sztucznych składnikach, jakie nierzadko fundujemy sobie w popularnych kosmetykach. Co zatem możemy zrobić, aby poprawić jej kondycję, mimo tak licznych, niesprzyjających okoliczności? Spokojnie – są na to sprawdzone sposoby.

Gdy brakuje nawilżenia

Utrata wody jest jedną z pierwszych przyczyn powstawania zmarszczek i starzenia się skóry, dlatego trzeba właściwie przeciwdziałać temu procesowi. Brak odpowiedniego nawilżenia, które dodaje lat, może też mieć swoją przyczynę w uszkodzeniu naturalnego płaszcza hydrolipidowego, wywołanego np. złą pielęgnacją. Dobrym rozwiązaniem na skuteczne nawilżenie skóry może być stosowanie delikatnych toników lub maseczek domowej roboty. W tym celu warto wykorzystać sprawdzone składniki, np. zielonego ogórka, z którego przygotujemy zarówno jedno, jak i drugie.

Tonik nawilżający: zetrzyj drobno na tarce świeżego, zielonego ogórka, a powstałą papkę przeciśnij przez gazę. Następnie przelej powstały płyn do szklanej miseczki i odstaw go, pod przykryciem, do lodówki. Tonikiem przemywamy twarz rano i wieczorem.

Maseczka nawadniająca: świeżo startą papkę – z zielonego, gruntowego ogórka, rozsmarowujemy na większym płatku gazy (tak, aby pokryła ona całą twarz). W ten sposób otrzymujemy naturalną maseczkę w płachcie, którą nakładamy na oczyszczoną buzię, na ok. 15-20 minut.

Gdy walczysz z niedoskonałościami

Jeśli wypryski, trądzik i wiecznie uporczywe krostki są Twoim problemem, pomożesz swojej cerze dzięki ziołowym mieszankom. Rumianek, nagietek lekarski oraz kora wierzby to nasi zdecydowani sprzymierzeńcy, jeżeli mamy tłustą cerę z objawami trądziku. Z wybranych ziół można zrobić kojący i przeciwzapalny okład.

Kompres ziołowy: w około 100 ml wody zagotowujemy wybrane zioła (po łyżeczce z każdego rodzaju), po czym odstawiamy mieszankę do ostygnięcia. W powstałym naparze kąpiemy płachtę z gazy i następnie nakładamy ją na twarz – do maksymalnie 60 minut.

Gdy zabiegasz o młody wygląd skóry

Choć procesu starzenia nie można uniknąć, to na szczęście jesteśmy w stanie skutecznie go opóźnić. Jak wygładzić naszą twarz? Zaglądając do lodówki. Jeśli mamy w niej np. biały ser, to możemy liczyć na wspaniałą odżywczą maseczkę.

Twarogowa maseczka: rozdrabniamy dwie łyżki stołowe mokrego twarogu i powstałą papkę nakładamy na twarz, na ok. 15 minut. Dla wzmocnienia efektu warto do sera dołożyć żółtko jaja kurzego i dokładnie wymieszać. Dawniej do powstałej mieszanki dodawano jeszcze parę kropel wody utlenionej, aby maseczka miała efekt rozjaśniający. Wszystko dokładnie zmywamy po ok. 15 minutach. Oczyszczoną skórę twarzy przemywamy na sam koniec wacikiem z zimną wodą.

Przedstawione sposoby mogą skutecznie „poprawić samopoczucie” naszej umęczonej cerze. Jednak bez względu na to, jaki mamy rodzaj skóry, musimy pamiętać też o innych ważnych aspektach, aby mogła cieszyć się ona promiennym wyglądem. Zdrowa dieta i konsekwencja w pielęgnacji to doskonałe uzupełnienie recepty na zdrową cerę – „bez kompleksów”.