Przelew natychmiastowy – jak działa i ile kosztuje?

Przelew natychmiastowy – jak działa i ile kosztuje?

Rozwój technologii finansowej w Polsce sprawił, że praktycznie każdy z nas może dokonywać płatności bezgotówkowych lub robić przelewy przy użyciu telefonu. To bardzo duża wygoda, dzięki której możemy zaoszczędzić swój czas. Co więcej, mamy możliwość korzystania z przelewów natychmiastowych. Dzięki nim wysłane pieniądze pojawiają się na rachunku odbiorcy już po kilku minutach. Zobacz, jak działają tego typu przelewy i ile one kosztują.

Jak działają przelewy natychmiastowe?

W naszym kraju działają aż trzy systemy przelewów natychmiastowych i jest to: Express Elxir, BlueCash oraz Sorbnet.

Ekpress Elixir

Jest to najpopularniejszy z działających w Polsce systemów przelewów natychmiastowych i funkcjonuje od 2012 roku. Transakcje poprzez ten system odbywają się codziennie, przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Dzięki temu jest to rzeczywiście przelew niemal błyskawiczny. Taki przelew można wykonać tylko w złotówkach, a jego odbiorca nie może być ZUS i Urząd Skarbowy.

Blue Cash

Przelew natychmiastowy jak działa poprzez ten system? Wato wiedzieć, że jest to podmiot niezależny od władz państwowych i obsługuje go firma Blue Media. Taki przelew możemy wykonać, jeśli nasze konto bankowe pozwala na taką operację, a także, jeśli takie przelewy akceptuje bank, w którym znajduje się konto odbiorcy. Przelew wykonany przez Blue Cash jest błyskawiczny, a pieniądze na koncie odbiorcy mogą pojawić się już po kilku sekundach.

SORBNET2

Jest to następca funkcjonującego od 2013 roku systemu SORBNET. To jeden z mniej znanych w naszym kraju systemów przelewów natychmiastowych. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku przelewów na wysokie sumy. Właśnie z tego powodu przelewy przy pomocy systemu SORBNET2 stanowią tylko niewielką cześć przelewów natychmiastowych w Polsce. Przelew musi być wykonywany właśnie przy pomocy systemu SORBNET2, jeżeli jego wartość przekracza 1 000 000 złotych. Jeśli chcemy, możemy dokonać zlecenia również na mniejszą kwotę, ale jest to mało korzystne z uwagi na stosunkowo wysoki koszt tej usługi.

Koszty przelewu natychmiastowego

Skoro już wiesz, jak działa przelew natychmiastowy https://habzafinanse.com.pl/przelew-natychmiastowy-jak-dziala-i-ile-kosztuje/, to przybliżymy Ci koszty wykonania takiej operacji. Dokładna stawka zależy w tym przypadku od banku, a także rodzaju konta, z którego wykonujemy przelew. Zazwyczaj jednak koszt takiej usługi wynosi od 5 do 10 zł. Oczywiście można spotkać się także z kosztami niższymi lub wyższymi. Warto jednak pamiętać, że przelewy natychmiastowe są bardzo wygodne i przydają się w wielu sytuacjach. Jeśli jednak nie zależy nam na czasie, to lepiej wykonać tradycyjny, tańszy przelew na konto odbiorcy.