Jak wybrać sofę?

Jak wybrać sofę?

W celu dopasowania sofy do wnętrza konieczne jest analityczne podejście. Należy bowiem uwzględnić docelowe miejsce użytkowania tego mebla, a także dodatkowe funkcje, które ma ona pełnić. Jak wiadomo w pokoju dziennym w zdecydowanej większości przypadków jest do dyspozycji więcej miejsca, dlatego można sobie pozwolić na zakup do tego pomieszczenia większych mebli.

Wybór sofy do konkretnych pomieszczeń

W takich pokojach jak pokój dziecięcy czy gabinet nie będzie tak dużo miejsca. Wtedy znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup rozkładanej lub kompaktowej sofy. Ponadto pomieszczenia takie jak biuro czy gabinet w zdecydowanej większości przypadków pełnią rolę pokoju gościnnego. Przeważnie konieczne będą meble z funkcją rozkładania.

Z kolei w biurach, poczekalniach czy gabinetach, które są pomieszczeniami komercyjnymi, potrzebne są zupełnie inne sofy. Od mebli w takich miejscach oczekuje się przede wszystkim awangardowego i atrakcyjnego wyglądu. Znacznie mniejsze znaczenie będą miały funkcjonalność oraz wygoda. Kluczowy jest element atrakcyjności. Sofa będzie bowiem częścią wizerunku danej firmy, musi więc pełnić funkcję reprezentacyjną.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie sofy?

Bardzo duże znaczenie podczas dokonywania wyboru będą miały nie tylko wymiary pomieszczenia, ale również układ całego wnętrza. Dla części osób dużą rolę będzie także odgrywało usytuowanie telewizora, czy opcja poprawnego rozmieszczenia nagłośnienia. Wspomniane uwarunkowania będą miały wpływ na wymiary i kształt sofy czy zastosowanie dodatkowych foteli.

Warto również wcześniej wiedzieć czy sofa ma być rozkładana czy nie. Będzie to oczywiście zależało od trybu życia czy potrzeb użytkowników danego domu. Należy też zorientować się czy sofa rozkładana będzie przeznaczona do spania okazjonalnego czy codziennego. Istotne znaczenia będzie miała powierzchnia przeznaczona do spania. Na rynku dostępne są bowiem sofy, gdzie szerokość powierzchni do spania wynosi od 80 cm do 160 cm. Zdecydowanie najczęściej szukane są sofy rozkładane w przypadku których zastosowanie tej funkcji nie będzie w żaden sposób kolidowało z wyglądem pomieszczenia. Ludzie oczekują także, by sofy posiadały odpowiedni pojemnik na pościel.

W przypadku zdecydowania się na zakup sofy do codziennego rozkładania np. do dziecięcego pokoju, rekomendowane są meble z jednolitym materacem. Powierzchnia spania po rozłożeniu nie powinna mieć bowiem łączeń i podziałów. Warto także mieć możliwość wybrania zarówno rodzaju, jak i twardości materaca. Ponadto powierzchnia do spania musi charakteryzować się jednolitymi parametrami.