Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową?

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie nadszedł czas, aby stać się samemu sobie szefem. Perspektywa prowadzenia firmy jednoosobowej jest kusząca. Rodzi się jednak pytanie o to, czy jest posunięciem opłacalnym. Okazuje się, że niesie za sobą szereg korzyści zasługujących na to, aby je rozważyć.

Niższy podatek dochodowy i jego zalety

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie ukrywają, że wiąże się ona z licznymi wyzwaniami. Te same osoby nie mają jednak również problemu ze wskazaniem, na czym polega największa przewaga własnej firmy nad pracą na etat. Okazuje się, że dla wielu z nich kryje się ona w możliwości obniżenia podatku dochodowego. Każdy wydatek ponoszony dlatego, że prowadzi się działalność gospodarczą, może stać się kosztem uzyskania przychodów. Realny przychód zmniejsza się w ten sposób, a tym samym mniejsza staje się też kwota, którą należy oddać państwu. Oczywiście, prowadzenie firmy jednoosobowej nie oznacza możliwości obniżania przychodu dowolnie. Zwykle jednak podatek dochodowy obniża w takim przypadku:

  • ponoszenie wydatków na obsługę księgową,
  • zakup przyborów i urządzeń biurowych,
  • eksploatacja samochodu.

Niezależność i możliwość samorealizacji

Czy opłaca się założyć firmę jednoosobową tylko dlatego, aby zarabiać więcej niż na etacie? Choć jest to często przytaczany argument, nie jest on wcale jedynym, z którym mamy do czynienia. Osoby decydujące się na taki krok zwykle podkreślają przede wszystkim to, że w końcu mogą cieszyć się niezależnością, której brakuje podczas pracy na etacie.

Oczywiście, początki bywają trudne. Wyzwaniem jest przecież nie tylko pozyskanie kolejnych klientów, ale również wypracowanie określonego warsztatu pracy i wyrobienie w sobie systematyczności. Z czasem można jednak poznać siebie na tyle, aby wiedzieć, jaki system pracy sprawdzi się najlepiej i jakie działania będą cenione najwyżej przez odbiorców.

Własna firma jest też szansą na robienie dokładnie tego, co lubi się najbardziej. Trudno o lepszą motywację skoro zarobki korelują z zaangażowaniem w wykonywane przez siebie obowiązki. Praca na siebie zachęca też do inwestowania w to, aby jej efekty były jeszcze bardziej spektakularne. Pozwala na skoncentrowanie się na wykonywaniu codziennych obowiązków możliwie jak najdokładniej. To osoba prowadząca firmę określa swoje cele, ona też zastanawia się nad tym, jak je śrubować. Jest to znacznie lepsza opcja niż system norm w dużych firmach.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Firma jednoosobowa wymaga pewnych nakładów finansowych. Warto jednak pamiętać, że jest też inicjatywą wspieraną tak przez samorządy lokalne, jak i przez państwo. Osoby zastanawiające się nad jej założeniem powinny więc analizować różne formy dofinansowania, a z pewnością natrafią na przynajmniej kilka takich, którym dobrze jest poświęcić uwagę.