W jaki sposób warto walczyć ze stresem?

W jaki sposób warto walczyć ze stresem?

Stres może mieć niesamowicie destrukcyjny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Z tego też względu, należałoby nauczyć się skutecznej walki z nim. Na szczęście, możemy wybierać spośród naprawdę wielu różnego rodzaju metod. Jedne są mniej skuteczne, inne nieco bardziej. Ponadto, nie wszystkie z nich można będzie zastosować na tym samym etapie. Na pewno warto byłoby przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Trzeba zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, a także o regularne uprawianie sportu. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, jak również aromaterapia. Warto byłoby także znaleźć sobie jakieś hobby. Nie sposób zaprzeczyć temu, że w niektórych przypadkach pomocna może okazać się psychoterapia.

Co stresuje nas najbardziej?

Przyczyny stresu są bardzo różne. Zdecydowana większość z nas narzeka na stres z powodów zawodowych. Jesteśmy przeciążeni pracą, która jest trudna i męcząca. Mogą stresować nas kontakty z klientami czy napięta sytuacja w zespole. Szczególnie stresogenny jest konflikt z szefem. Nie zawsze możemy wyeliminować czynniki stresogenne, z którymi stykamy się w miejscu pracy. Niekiedy okazuje się to po prostu niemożliwe. Warto byłoby więc zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, aby przejmować się mniej. Oprócz pracy, czynnikiem stresogennym mogą być również problemy ze zdrowiem, zarówno swoim, jak i bliskich nam osób. Wreszcie, nierzadko stresują nas problemy osobiste. Warto zaznaczyć, że każdy ma nieco inną odporność na stres. Niektórzy radzą sobie z nim lepiej, inni nieco gorzej. Są i osoby, które radzą sobie ze stresem wyjątkowo źle. Walka z destrukcyjnym stresem jest niesamowicie istotna. Może on bowiem wywrzeć niezwykle niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia.

Jakie mogą być długotrwałe skutki stresu?

Wiele osób lekceważy stres. Obiecujemy sobie, że walkę z nim rozpoczniemy dopiero za jakiś czas. Niekiedy zaś całkowicie bagatelizujemy jego obecność w naszym życiu. Koniecznie należałoby jednak rozpocząć walkę z nim, jeśli chcemy uniknąć przykrych skutków. Jakie zaś mogą być skutki chronicznego stresu? Jak się okazuje, całkiem poważne. Przede wszystkim, nasze zdrowie może zacząć poważnie szwankować. Na skutek stresu mogą dokuczać nam problemy żołądkowo-jelitowe. Ponadto, dość powszechne z powodu stresu są migreny oraz oczywiście problemy z sercem. W skrajnych sytuacjach, stres może przyczynić się do udaru bądź zawału. Nie do przecenienia jest także negatywny wpływ stresu na nasze zdrowie psychiczne. Życie w chronicznym stresie sprzyja różnego rodzaju zaburzeniom. Mowa tu przede wszystkim o zaburzeniach lękowych, jak również o depresji. Wszystkie te nieprzyjemne skutki sprawiają, że w chronicznym stresie ciężko żyć.

Zwróć uwagę na odpowiednią dietę

Każdy, kto chce ograniczyć destrukcyjny wpływ stresu na swoje życie, powinien zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Co to jednak w praktyce oznacza? Na pewno należałoby pomyśleć o wykluczeniu ze swojej codziennej diety żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Mowa przede wszystkim o daniach typu fast food, takich jak pizza, hamburgery czy hot-dogi. Niestety, niewskazane są również tradycyjne słodkości. Mowa tu przede wszystkim o słodyczach bogatych w cukier rafinowany. Niewskazane będą także produkty bogate w sól, takie jak chociażby orzeszki ziemne smażone w głębokim tłuszczu. Dobrze byłoby pamiętać o tym, że niewskazane będą również słodkie gazowane napoje. Na czym należałoby więc oprzeć swoją dietę? Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę na to, aby w naszym menu nie zabrakło owoców oraz rzecz jasna warzyw. Najlepiej sięgać po te świeże, ale poza sezonem możemy skupić się na mrożonkach. One również są pełnowartościowymi produktami, na które warto zwracać swoją uwagę. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim ich przechowywaniu. Dobrze byłoby również zwrócić uwagę na produkty z pełnego ziarna. Pełnoziarniste produkty, którymi warto się zainteresować to przede wszystkim płatki owsiane, chleb razowy czy też makaron z mąki pszennej pełnoziarnistej. Istotne jest także to, aby odpowiednio nawadniać swój organizm. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się woda mineralna niegazowana. Uwagą warto obdarzyć także niektóre napary ziołowe. Mowa tu przede wszystkim o naparze z melisy. Melisa wykazuje bowiem łagodne działanie uspokajające. Rumianek lekarski poprawia zaś jakość snu, zapobiegając bezsenności oraz rzecz jasna problemom z zasypianiem. Dobrze zbilansowana dieta pomoże nam uniknąć groźnych w skutkach niedoborów. Jeżeli niedoborów nie będzie, najprawdopodobniej uda nam się poprawić swoje samopoczucie psychiczne i ograniczyć destrukcyjny wpływ stresu na nasze życie.

Aktywność fizyczna też jest ważna

Każdy, komu zależy na redukcji stresu, powinien zwrócić swoją uwagę na uprawianie systematycznej aktywności fizycznej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że podczas uprawiania sportu, wydzielają się endorfiny. Ponadto, systematyczne uprawianie sportu może pomóc w rozładowaniu tłumionego napięcia. Należałoby jednak wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, który sprawia nam przyjemność. Dzięki temu będziemy zdecydowanie bardziej systematyczni. Jakie rodzaje sportu cieszą się największym zainteresowaniem? To oczywiście zależy od konkretnej osoby. Osobom spokojnym może przypaść do gustu joga czy pilates. Jeżeli jednak preferujemy aktywności dynamiczne, możemy zwrócić uwagę na jogging, jak również na pływanie. Wiele osób decyduje się również na uprawianie sportów walki. Jeżeli nie wiemy, jaki rodzaj aktywności będzie odpowiadał nam najbardziej, najlepiej byłoby zdecydować się na uprawianie różnych rodzajów sportu. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć najlepsze ze wszystkich rozwiązań. Aby jednak aktywność fizyczna pomogła nam zredukować stres, powinniśmy uprawiać ją systematycznie. W przeciwnym razie, satysfakcjonujących efektów niestety nie będzie. Już 15 minut ćwiczeń dziennie pozwoli nieco zredukować napięcie.

A może techniki relaksacyjne?

Doskonałym pomysłem na redukcję stresu będą również różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Dobrze byłoby się nimi zainteresować, jeżeli stres wywiera destrukcyjny wpływ na nasze życie. Pomocna może być chociażby medytacja. Aby mogła jednak przynieść efekty, musimy uprawiać ją każdego dnia. Na początek wystarczy chociażby dziesięć minut. Z czasem, warto byłoby wydłużać czas trwania medytacji. Dzięki temu, możliwe będzie pokonanie nadmiernego napięcia emocjonalnego. Nie każdemu jednak mogą przypaść do gustu techniki relaksacyjne. Nie dowiemy się jednak, jeżeli nie spróbujemy. Dobrze byłoby więc poznać konkretne techniki relaksacyjne i dowiedzieć się, które z nich odpowiadają nam najbardziej. Po kilku tygodniach będziemy mogli stwierdzić czy są nam one pomocne, czy też należy spróbować czegoś innego.

Aromaterapia może pomóc

Nie każdemu do gustu przypadną techniki relaksacyjne i nie każdy zwróci uwagę na aromaterapię. Niemniej jednak, aromaterapia ma szansę przypaść do gustu naprawdę wielu osobom. Może przybrać ona naprawdę różną formę. Przede wszystkim, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na stosowanie olejków eterycznych. Przy pomocy olejków eterycznych będziemy mogli przygotować chociażby długą i relaksującą kąpiel. W szczególności warto byłoby wykorzystać eteryczny olejek lawendowy, jak również olejek z paczuli czy też olejek z róży. Nie zawsze jednak musimy stosować olejki. Równie dobrym pomysłem będą pachnące płyny do kąpieli czy kule musujące. Powinny one posiadać odpowiadające nam zapachy. Nie sposób nie zauważyć, że aromaterapia może zostać zastosowana także w postaci świec. Wystarczy zapalić w pobliżu ulubioną świecę i delektować się jej przyjemnym zapachem. Dobrym pomysłem będzie kupno świec o różnych zapachach. W ten sposób będziemy mogli znaleźć swój ulubiony. Aromaterapia przyniesie rezultaty jedynie wówczas, gdy będzie ona regularna. W przeciwnym razie efektów niestety nie będzie.

Poświęć się jakiejś pasji

Aby ograniczyć wpływ stresu na życie, warto poświęcić się również jakiejś pasji. Może być ona naprawdę różna. Wiele zależy bowiem od tego, czym się interesujemy. Prawie każdy posiada jakieś zainteresowania, ale niestety najczęściej nie mamy zbyt wiele czasu na poświęcanie się im. Dobrze byłoby jednak w jakiś sposób to zmienić. Jakim pasjom poświęcamy się najczęściej? Wiele osób decyduje się na uprawianie sportu, a także na czytanie książek czy namiętne oglądanie seriali o określonej tematyce. Jeżeli nie wiemy, jaką mamy pasję, dobrze byłoby po prostu ją odkryć. W jaki sposób? Najlepiej będzie wykonywać różne czynności. Możemy więc poświęcić się malowaniu, gotowaniu czy haftowaniu. Jeżeli któraś z czynności sprawi nam przyjemność, być może warto byłoby poświęcić się jej na dłużej? Jeśli będziemy regularnie oddawać się swoim pasjom, na pewno pozbędziemy się stresu przynajmniej w jakimś stopniu.

Kiedy warto sięgnąć po fachową pomoc?

Niestety, samotna walka ze stresem, jak również z jego skutkami, nie zawsze jest możliwa. W niektórych przypadkach należałoby zastanowić się nad sięgnięciem po fachową pomoc. Warto zrobić to w szczególności wtedy, gdy dojdzie do pojawienia się depresji czy zaburzeń lękowych. Gdzie należałoby się wówczas udać? Do dyspozycji mamy zarówno lekarza psychiatrę, jak również psychoterapeutę. Możemy udać się albo do jednego z tych specjalistów, albo też do obydwu. W leczeniu depresji najlepsze rezultaty przynosi bowiem leczenie farmakologiczne i równoległa psychoterapia. Podczas sesji psychoterapeutycznych istotna jest szczerość. Ponadto, sesje psychoterapeutyczne muszą odbywać się regularnie, najlepiej co tydzień. Ważne jest to, aby psychoterapia była prowadzona w odpowiednim nurcie. Wśród najpopularniejszych nurtów można wymienić psychodynamiczny oraz poznawczo-behawioralny. Nie musimy mieć jednak zaawansowanego problemu, aby móc skorzystać z psychoterapii. Terapia może nas bowiem wyposażyć w przydatne narzędzia walki ze stresem. Wielu osób odstrasza wysoki koszt psychoterapii. Niemniej jednak, trzeba pamiętać o tym, że jest to inwestycja w siebie.