Odchudzam się a nie chudnę. Dlaczego?

Odchudzam się a nie chudnę. Dlaczego?

Systematycznie biegam, zwracam uwagę na to, co jem, ale nie mogę schudnąć. Z jakiego powodu? To bardzo częsty problem wielu kobiet. Jakie są jego powody?

Jesz dużo więcej niż zazwyczaj

Problem ze zgubieniem zbędnych kilogramów może wynikać z paru przyczyn. Jednym z powodów, z których mimo biegu dziewczyna nie może zrzucić wagę może być fakt, iż zazwyczaj jak rozpoczynamy biegać swobodnie zwiększamy ilość konsumowanego spożywania. W sytuacji, w której wprowadzamy dodatkową aktywność, przyspiesza wydatek energetyczny, a nasz organizm domaga się większej podaży substancji dodających energii. To jest ekologiczna odpowiedź żołądka na fizyczny następująca samoistnie. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z faktu, iż konsumujemy odrobinę więcej posiłków niż zazwyczaj lub wprost pozwalamy sobie na wyższe spożycie tłumacząc się bezpośrednio przed samym sobą, iż możemy sobie pozwolić na dużo więcej, skoro biegamy. 

Jesz za mało

Przyczyną braku spadku masy może okazać się także paradoksalnie również spożycie nazbyt niewielkiej ilości kcal w stosunku wydatku energetycznego przez znacznie dłuższy okres czasu. Taki długookresowy deficyt energetyczny doprowadza przecież zazwyczaj do spadku poziomu trawienia spoczynkowego oraz wprowadzenia organizmu niejako w etap „zagrożenia”, w którym będzie on robił to, by nie ulec dalszemu spadkowi wagi w dowolnej możliwej sytuacji odkładając zapasy energii w formie tłuszczowej. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba zmodyfikować skład pokarmów na zdecydowanie bardziej zbilansowany, co czasem pozwala wypracowanie dalszego spadku wagi. 

Postaw na rozsądek

Brak spadku wagi wyjaśnia się także tym, iż dużo pań stawia bezpośrednio przed sobą cele, które są nierealne do zdobycia. Nie zapominajmy, iż rzadko gdy waga jest stała przez całe życie oraz znaczna część kobiet nie będzie dysponowała wagi z okresu studiów czy młodości, a dążenia do niej są zazwyczaj nierealne. Prowokuje to wrażenie frustracji, co jedynie pogłębia problem. Trzeba w owych okolicznościach postawić sobie realne cele, a waga, jeśli ma zejść to zejdzie.