Symbol dojrzewania – trądzik młodzieńczy

Symbol dojrzewania – trądzik młodzieńczy

To już niemal symbol okresu dojrzewania. Pryszcze, pojawiające się na twarzy chłopca czy dziewczyny dobitnie pokazują, że młody człowiek przestał być dzieckiem i wkroczył w nowy etap swojego życia. Jednak nikogo nie cieszy ten objaw dorastania. Trądzik to prawdziwe utrapienie dla nastolatków, źródło niskiej samooceny i wielu kompleksów. Czy nastolatki są skazane na trądzik? Dlaczego okresowi dojrzewania towarzyszą pryszcze i wągry?

Nie jest prawdą, że trądzik występuje tylko u nastolatków, choć nie bez przyczyny to schorzenie skórne określane jest mianem trądziku młodzieńczego. Rzeczywiście, choć zdarza się, że z wypryskami walczą osoby dojrzałe, w znakomitej większości problemy z trądzikiem znikają po dwudziestym roku życia. Co takiego dzieje się z organizmem nastolatka, że na jego twarzy pojawiają się pryszcze?

Okres dorastania to czas prawdziwej burzy hormonów. Doskonale wiedzą o tym rodzice, którzy muszą znosić zmienne nastroje nastolatka, jego humory, płaczliwość czy nagłą euforię. Zmiany hormonalne leża też u źródła trądziku. Zdaniem dermatologów, za powstawanie trądziku odpowiada nadmiernie nasilona praca gruczołów łojowych, a ta jest powiązana z układem hormonalnym. Przed okresem dojrzewania gruczoły łojowe są jeszcze małe i pracują, można tak powiedzieć, na zwolnionych obrotach. To dlatego buzia małego dziecka jest gładka i nie błyszczy się, a włosy, nawet wiele dni po umyciu nie przypominają tłustych strąków. Tymczasem u nastolatków gruczoły łojowe zaczynają pracować jak szalone. To dlatego dziecko zaczyna mieć nagle cięgle przetłuszczone włosy, błyszczącą skórę i pryszcze. Dlaczego tak się dzieje? Za wszystko odpowiadają hormony, przede wszystkim androgeny, czyli hormony męskie, z testosteronem na czele. Ktoś mógłby zapytać, jak to więc możliwe, ze także dorastające dziewczynki mają problem z trądzikiem? Otóż niezależnie od wieku, w organizmie kobiety występuje pewna ilość testosteronu, a w okresie dojrzewania poziom tego hormonu podnosi się. Rzecz jasna, nie osiąga on nigdy takiego poziomu jak u dorastających chłopców. Daje sie zresztą zauważyć, że to nastolatki płci męskiej mają zwykle bardziej nasilony trądzik, a zmiany skórne nie ograniczają się do twarzy, a obejmują także plecy, ramiona i klatkę piersiową. Także brunetki o mocnych rysach twarzy mają zwykle większy problem z trądzikiem, niż subtelne blondynki, których poziom testosteronu jest niższy.

Testosteron sprawia, że gruczoły łojowe pracują intensywniej. Co to oznacza? Przede wszystkim, że wytwarzana przez nie substancja nie może swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry i gromadzi się w ujściach mieszków włosowych. W zaczopowanych porach zaczynają namnażać się bakterie, dla których tłusta substancja i przyklejające się do niej zanieczyszczenia są znakomita pożywką. Efektem jest miejscowy stan zapalny. To dlatego pojawieniu się pryszcza towarzyszy zaczerwienienie skóry oraz ropna wydzielina.

Choć trądzik pojawia się u większości nastolatków, nie należy go lekceważyć. Warto pamiętać, że młodzi ludzie nie muszą być skazani na nieestetyczne wypryski. Łagodne zmiany trądzikowe można leczyć, korzystając z dostępnych bez recepty preparatów na pryszcze. Ważne, by kupując krem na trądzik wybrać ten renomowanej firmy. Preparat nie może zawierać wysuszającego skórę alkoholu i innych substancji o podobnym działaniu, bo to tylko nasili problem. Warto wybrać sprawdzony preparat, taki jak Trioxil czy Revitol Spot Gel. Dobrym pomysłem są też tabletki na trądzik, które od wewnątrz pomagają uregulować problemy ze skórą. W przypadku nasilonego trądziku niezbędna jest jednak wizyta u dermatologa.