Z czego znany jest Grodzisk Mazowiecki?

Z czego znany jest Grodzisk Mazowiecki?

Grodzisk Mazowiecki to miasto administracyjnie należące do województwa mazowieckiego, stanowi siedzibę powiatu grodziskiego. Znajduje się w centralnej części Polski, zaledwie 30 km od Warszawy. Miasto na koniec roku 2019 posiadało ponad 32 tysiące mieszkańców. Aby dowiedzieć się tego co dzieje się aktualnie w mieście warto czytać i śledzić wiadomości Grodzisk Mazowiecki publikowane na portalu grodziski24.pl. Co charakterystycznego jest w Grodzisku Mazowieckim i z czego jest on znany na całą Polskę oraz co przyciąga do niego turystów? Sprawdźmy to.

​Dwór Skarbków

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków należący do miasta. Początki powstania sławnego dworku datuje się na wiek XVIII. Przez kolejne wieki był użytkowany przez różnych szlacheckich właścicieli, a po drugiej wojnie światowej użytkowany był przez uchodźców. Dopiero w roku 1956 dokonano gruntownej odnowy i odbudowy dworku, aby następnie przeznaczyć go na muzeum regionalne. Dopiero w roku 1999 dokonano jego właściwego odrestaurowania, a od roku 2004 znajduje się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna. We wnętrzu dworka można obejrzeć stworzone w 1782, unikatowe polichromie Jana Bogumiła Plerscha.

​Stawy Goliana

Ciekawym miejscem i atrakcją turystyczną Grodziska Mazowieckiego są charakterystyczne tereny rekreacyjno-sportowe zwane Stawami Goliana. W wyniku spiętrzenia rzeki Rokicianki powstały tutaj stawy, które następnie zostały pomysłowo zagospodarowane – stworzono z nich ciekawostkę turystyczną. W roku 2012 oczyszczono stawy i uporządkowano otoczenie oraz posadzono zieleń. Na środku znajduje się sztuczna wyspa. Samo miejsce służy różnorakim imprezom, a liczne alejki zachęcają do pieszych wędrówek i zwiedzania. Znajduje się tutaj restauracja oraz w sezonie działa lodziarnia. Jest również miejsce na piknik oraz grilla. Wyznaczono miejsce do piłki plażowej, a na otwartym powietrzu działa siłownia. Można także rozłożyć się i opalać na specjalnie do tego celu przygotowanej plaży.

​Dworzec kolejowy w Grodzisku Mazowieckim

Dworzec został wzniesiony na początku XX wieku jako jeden z wielu ówczesnych projektów mających na celu odbudowę infrastruktury w Polsce po pierwszej wojnie światowej. Powstał na miejscu dawnego murowanego dworca, którego historia sięga czasów powstania styczniowego. Budowę obecnego dworca zakończono w roku 1925, a końcem XX wieku przeszedł gruntowy remont. Obecnie oprócz dworca kolejowego mieści się tutaj przychodnia lekarska oraz mieszkania osób pracujących na kolei. Obiekt swoim wyglądem przypomina dworek i jest otwarty dla zwiedzających.