Szybka nauka języka

Szybka nauka języka

Nadchodzące ferie dla wielu osób będą inne, niż zazwyczaj. Brak możliwości wyjazdu niejako zmusza nas do pozostania w domu. Możemy jednak ten czas wykorzystać na własny rozwój – zarówno dzieci, jak i dorośli mają ambicje, a obecna sytuacja może pomóc nam osiągać różne cele. Zamiast narzekać, postaraj się, by czas spędzony w domu zaowocował nowymi umiejętnościami, np. opanowaniem nowego języka!

Język obcy, zwłaszcza język angielski jest wprowadzony do podstawy programowej już w przedszkolu. Jeżeli do tej pory nie uczyłeś się tego języka, teraz jest dobry czas by razem z dzieckiem opanować jego podstawy. Obecnie w sieci dostępne są różnego rodzaju narzędzia, umożliwiające szybką naukę języka. Możesz przejrzeć popularne vlogi czy zainstalować aplikację na smartfona. Nauka w taki sposób będzie przyjemnością – uczenie się na pamięć pojedynczych słówek już dawno zostało spisane na straty. Teraz uczenie się obcego języka przebiega w zupełnie inny sposób.

Szybka nauka języka jest możliwa tylko wtedy, kiedy poza czytaniem słówek czy zwrotów będziemy się z nimi stale osłuchiwać. Nie tylko będziemy potrafili przetłumaczyć dany tekst, ale też prawidłowo go wypowiadać, zwracając uwagę na akcent. Jeżeli nie korzystasz z konkretnego programu szkoleniowego możesz wykorzystać radio lub programy telewizyjne, a nawet włączyć dobrze znany film lub bajkę w wersji anglojęzycznej. Taka forma nauki sprawia, że uczysz się języka niemal naturalnie! W taki sam sposób możesz wykorzystać znane piosenki. Jeżeli Twoje dziecko uczy się angielskiego w szkole, poproś nauczyciela o przesłanie nagrań, z których korzysta w pracy z uczniami – razem z dzieckiem utrwalicie poznane przez niego zwroty. Bynajmniej, nie chodzi tu o to, by zmuszać dziecko do nauki! Możesz włączyć daną ścieżkę dźwiękową w dowolnym momencie, np. podczas układania puzzli czy kolorowania obrazków – dziecko mimowolnie zacznie się nią interesować i przypominać sobie, jak uczyło się danego tekstu w szkole.

Najlepszym sposobem zawsze jest nauka przez zabawę. W sieci znajdziesz wiele stron, oferujących zagadki i gry w języku angielskim. Możesz wydrukować karty pracy, zrobić fiszki lub pozwolić dziecku na grę. Te ostatnie mają różne, ciekawe formy – labirynty, dopasowanie słówek do obrazka, wpisanie odpowiednich liter, uzupełnienie zdania prawidłowym wyrazem w celu wprawienia samochodu w ruch i wiele innych. Co więcej, polecenia lektora mogą być wypowiadane zarówno w polskim, jak i obcym języku – kiedy dziecko zapozna się już z grą, warto aby cała zabawa przebiegała w języku angielskim. Motywacją do nauki poprzez grę są oczywiście wszelkiego rodzaju nagrody. Za każdy ukończony poziom dziecko zdobywa punkty. Od technologii nie uciekniemy – zamiast po raz kolejny dawać dziecku do ręki tablet z bezużyteczną grą, wykorzystaj go w inny sposób.