Wynajem samochodów na minuty – poznaj nowoczesne rozwiązanie

Wynajem samochodów na minuty – poznaj nowoczesne rozwiązanie

Carsharing to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku, która bardzo szybko zdobywa popularność. Najkrócej mówiąc jest to wynajmowanie samochodów na minuty. Usługa ta bardzo przydaje się szczególnie w dużych miastach, gdy trzeba dostać się do domu z lotniska albo przywieźć zakupy z hipermarketu.

Na czym polega fenomen carsharingu?

Carsharing to usługa odpłatnego wynajmu aut. Zazwyczaj samochody wypożyczane są na krótki czas, bo tak najbardziej się opłaca. W usłudze tej ponosimy dwie opłaty: jedną za czas jazdy a drugą za ilość przejechanych kilometrów. Jeśli zechcemy skorzystać opcji parking, to wtedy za czas postoju zapłacimy znacznie mniej. W pewnych sytuacjach carsharing może być doskonałym zamiennikiem taksówek i taka podróż będzie kosztowała mniej.

Wynajem na minuty jest szczególnie atrakcyjny dla tych osób, które nie potrzebują auta na co dzień. Jeszcze bardziej cieszą się z niego wszyscy ci, którzy pragną jeździć samochodem jednak nie stać ich na zakup własnego. Carsharing daje więc możliwość jeżdżenia nowymi i bardzo dobrze wyposażonymi samochodami. Z reguły ich wiek to nie więcej niż dwa lata. Ogromną zaletą tego sposobu podróżowania jest fakt, że przemieszczamy się wtedy gdy potrzebujemy, a poza tym nie musimy martwić się parkingami, opłatami, tankowanie, naprawami, wizytami w myjni czy ubezpieczeniem OC itd.

Jak działa carsharing?

Aby w ogóle móc korzystać z carsharingu trzeba posiadać aplikację, kartę płatniczą i prawo jazdy. Na początek więc ściągamy aplikację, wypełniamy formularz rejestracyjny, dołączamy skan prawa jazdy, podpinamy kartę płatniczą. Następnie czekamy na weryfikację. Aby później móc korzystać z wynajmu wystarczy odnaleźć w aplikacji samochód znajdujący się blisko naszego miejsca pobytu. Zdawanie samochodu po skończonej jeździe może odbywać się tylko w ramach wyznaczonej strefy, w tym także na parkingach specjalnych. Warto pamiętać, że samochody te są zazwyczaj wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Przed pierwszą jazdą należy więc zorientować się na czym polega prowadzenie takich samochodów. Wybór aut jest naprawdę duży bo cześć firm oprócz nowoczesnych aut o różnej wielkości oferuje w tym modelu także auta sprzed wielu lat, takie jak na przykład Polonezy czy Fiaty FSO. Jest to niemała atrakcja dla osób, które pragną z sentymentu przypomnieć sobie jazdę posiadanym dawniej Polonezem oraz dla młodszego pokolenia, które takie samochody zna jedynie z fotografii.

Jak widać carsharing to bardzo obiecujący trend współdzielenia aut, który może nam jako społeczeństwu przynieść wiele dobrego. Dzięki niemu na ulicach będzie mniej aut, a więc mniej korków i mniej smogu. Konstrukcja sytemu sprawia, że jedno auto może być przez całą dobę bardzo dobrze wykorzystywane przez wiele osób.