Mieszkanie – nowe czy z rynku wtórnego

Mieszkanie – nowe czy z rynku wtórnego

Zakup nowego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Przy wyborze odpowiedniego lokum musimy się zastanowić czy interesuje nas lokum od dewelopera czy z rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety…

Mieszkanie z drugiej ręki

Takie mieszkania są bardzo często położone w najlepszych punktach miasta, blisko centrum. Przystanki komunikacji miejskiej często mamy na wyciągnięcie ręki. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie bardzo dobrze rozplanowana infrastruktura. Na starych osiedlach znajdziemy skwerki, place zabaw dla dzieci czy sklepy.

Teraz należny wspomnieć o wadach, bo i one oczywiście są. Mieszkania z rynku wtórnego często wymagają remontu. I nie chodzi tutaj tylko o zmiany wystroju wnętrz. Musimy się też liczyć z wymianą okien czy kaloryferów. Taki remont to niemały, jednorazowy koszt.

Problemem może być też rozkład w takim mieszkaniu. Kuchnia bez okien czy wyjątkowo nieustawna łazienka mogą być wyzwaniem dla projektanta wnętrz.

A może mieszkanie wprost od dewelopera?

Nowe budownictwo jest przede wszystkim droższe od bloków z wielkiej płyty. Dodatkowo musimy się też liczyć z tym, że nasze wymarzone mieszkanie będzie sporo oddalone od centrum miasta. Jeżeli nie posiadamy prawa jazdy, to możemy mieć problem z dojazdem do pracy cz szkoły. W takich miejscach komunikacja miejska kursuje dość rzadko.

Mieszkania w nowym budownictwie mają też mnóstwo zalet. Po pierwsze możemy wszystko urządzić wedle własnych upodobań, praktycznie od zera. Po drugie nie będziemy narażeni na kosztowne remonty, ponieważ wszystkie instalacje są nowe. Wszystkie pomieszczenia są jasne i przestronne. Mieszkania w nowym budownictwie są dobrze docieplone. A zatem nie musimy się martwić wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

Kilka słów podsumowania

A zatem, która z opcji jest dla nas korzystniejsza? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby naszej rodziny. I wybrać takie mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania.